| Andreiiiii a întrebat:

De ce este importanta viata plantelor si a animalelor in timpul ierni? funda!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ursii in timpul iernii hiberneaza si hrana o ia dintre labe deoarece tot parcursul anului a facut plimbari prin anumite locuri (ma numesc viviana si sunt din oltt

| Idc12345 a răspuns:

1) Biogazul
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata dintre cele mai vechi de pe Terra, bacteriile matanogene au fost incluse in regnul Archaebacteria. Metanul este componenta care confera valoar
2) Plante carnivore
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata variate. Mecanismele de capturare a hranei sunt diferite, deosebindu-se 5 tipuri: capcana urcior, capcana plesnitoare, capcana adeziva, capca
3) Enzimele
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata animalelor si a plantelor jucat de aceste reactii. In anul 1940,cercetatorul american Edward Howell a facut, in acelasi domeniu, o si mai mare
4) Marimea si decaderea dinozaurilor
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata insectelor, păinajenilor, si altor nevertebrate olibelula primitivă Meganeura avea o lungime a aripilor de 70 de cm; ea se hră
5) Nutritia minerala a plantelor
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata. Aceste plante se numesc heterotrofe. Elementele chimice, din nutritia plantelor cu substante anorganice sau cu substante organice, devin elemente de constitutie ale unor substante care particip
6) Nutritia
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata plantei. Una din cele mai originale plante ierbacee, Sarcodes sarguinea, numita si planta zapezilor, este intalnita in padurile californiene si are aspectul sparanghelului. Florile rosii carnoa
7) Bacterii, drojdii si mucegaiuri
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata plantei. Una din cele mai originale plante ierbacee, Sarcodes sarguinea, numita si planta zapezilor, este intalnita in padurile californiene si are aspectul sparanghelului. Florile rosii carnoa
8) Evolutia animalelor pe terra
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata care au existat în acea vreme, deoarece animalele având plasticitate adaptativa, au receptionat toate transformarile geologice si climatologice. &nb
9) Evolutia plantelor
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata vegetala au fost plantele marine si toate plantele diverse de uscat care transforma gradinile noastre si peisajele de la tara în privelisti placute si fac parte
10) Mutualismul
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata au facut din frunze adevarate organe digestive la plantele carnivore. Capcanele sub forma de urne (Nepenthes), saculeti (Utricularia), foaie de carte (Pinguicula alpina), peri cu bobite straluci
11) Plantele si oamenii. ecologia. regnul vegetal
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata plantei,fiind implicat in transport,absortie si excretie.Peretele celular al plantei este compus din celuloza(formata din molecule de glucoza)este cea mai importanta.Moleculele de celuloza sunt
12) Fosforul
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata de zi cu zi -rol fiziologic: Fosforul alb, fiind solubil in grasimi, este foarte otravitor. Avand afinitate mare pentru oxigen determi
13) Poluarea si depoluarea
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata animalelor si plantelor. Apele reziduale contin de asemenea produse industriale toxice, cum sunt plumbul si mercurul. De asemanea ingrasaminte
14) Importanta proteinelor
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata au aparut pe pamant. Originea codului genetic, a fost acceptata de cercetatori ca fiind foarte apropiata de cea a vietii insasi.Biochimistii au reusit sa descifreze codul, adica sa determine cum
15) Azotul
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata fiintelor care il respira. Temperatura de topire a azotului este de – 210, 01 °C , in timp ce cea de fierbere este de – 195, 79 °C . STARE NATURALA: Azotul este unul din
16) Poluarea si depoluarea
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata animalelor si plantelor. Apele reziduale contin de asemenea produse industriale toxice, cum sunt plumbul si mercurul. De asemanea ingrasaminte
17) Importanta proteinelor
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata au aparut pe pamant. Originea codului genetic, a fost acceptata de cercetatori ca fiind foarte apropiata de cea a vietii insasi.Biochimistii au reusit sa descifreze codul, adica sa determine cum
18) Nu este constanta viteza luminii
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata uriase, de la padurile tropicale la reptilele gigantice. Si lucrurile nu se opresc aici...
19) Africa
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), Viata salbatica din Africa a fost dramatic redusa în ultimii 50 de ani datorita vânatului excesiv si extinderii asezarilor omenesti. Desi lumea crede contrariul, în Africa sunt mult mai multe animale
20) Tulpina
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata in apa ( nufarul) STRUCTURA INTERNA SI FUNCTILE TULPINII Structura interna Tesuturile care intra in alcatirea tulpinii grupte in trei zone: * epiderma * scoarta * cilindru central
21) Reactii de adaptare a plantelor la lumina
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata, pentru ca ea regleaza cele trei mari procese care au loc la nivelul plantei: fotosinteza, fototropia si adaptarea la ciclul de lumina. o Fotosinteza este procesul prin c
22) Comportamente de supravietuire la plante
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata, functiile si structura unor plante se adapteaza in mod cu totul original, constituind, astfel, mecanisme de supravietuire ale plantelor. Unele plante arbo
23) Comportamente de supravietuire plante
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata, functiile si structura unor plante se adapteaza in mod cu totul original, constituind, astfel, mecanisme de supravietuire ale plantelor. Unele plante arbo
24) Marimea si decaderea dinozaurilor
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata insectelor, păinajenilor, si altor nevertebrate •libelula primitivă Meganeura avea o lungime a aripilor de 70 de cm; ea se hrănea cu
25) Poluarea
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata, ar fi trebuit sa fie un model pentru viata moderna. Daca vrem sa traim într-o lume sanatoasa, trebuie sa minializam efectele reziduurilor produse de societate. Daca reziduurilor li se permit
26) Apa
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata poate continua. Apa lichida din natura nu este niciodata pura, fiindca ea dizolva o parte din substantele solide si gazoase cu care vine in contact. Cea mai curata apa este apa de ploaie sau
27) Genele si ADN
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata a fiintelor vii. Multi oameni sunt ingrijorati de avansare geneticii. Ei cred ca alterarea genelor si schimbarea fiintelor ar putea fii periculoasa. Multi oameni protesteaza impotriva unor tip
28) Mutualism
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata au facut din frunze adevarate organe digestive la plantele carnivore. Capcanele sub forma de urne (Nepenthes), saculeti (Utricularia), foaie de carte (Pinguicula alpina), peri cu bobite straluci
29) Fabula - Bivolul si cotofana
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata unor animale(plante)si morala alcatuita din doua sau patru versuri asezate la finalul fabulei(de obicei in versuri). O astfel de opera literara este si cea intitulata "Bivolul si Cotofana"
30) Structura celulei
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata celulei.
31) Omul si mediul terestru
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata (cu cat este mai ridicata calitatea vietii cu atat se utilizeaza mai multe materii).Deci, cererea de resurse creste ca urmare a doi factori principali:cresterea numarului populatiei plane
32) Varsta pamantului
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata apar in rocile cu varsta de 3,5 miliarde de ani,acestea fiind si cele mai vechi roci gasite pe Pamant.Primele vieteti au fost organismele monocelulare ca algele si bacteriile.Cea mai cunoscuta m
33) Viata in Oceanul Atlantic
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata oferite de un strat variat format din prundisuri, nisipuri, maluri, hrana abundenta provenita din planctonul neritic sau de pe continent, o varietate de substante minerale, temperaturi favorabil
34) Nutritia plantelor si a animalelor aflate in simbioza
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata plantei. Una din cele mai originale plante ierbacee, Sarcodes sarguinea, numita si planta zapezilor, este intalnita in padurile californiene si are aspectul sparanghelului. Florile rosii ca
35) Poluarea aerului, apei si a solului
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata pentru numeroase vietuitoare,dar si baza de constructie pentru asezarile umane,drumuri etc. Poluarea solului este strans legata de poluarea aerului si a apei.Ea se produce insa,mai ales,cu pest
36) Relatii trofice in ecosisteme
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata intermediara, urmatoarea veriga fiind constituita din diferiti paraziti la om (viermi paraziti, tantari).In ecosistemele antropizate, datorita interventiei omului, lanturile trofice sunt mult ma
37) Efectele poluarii sonore asupra cresterii graului
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata dumneavoastra.
38) Ameliorarea organismelor animale
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viată. Ingineria celulară apermis obtinerea de plante haploide,reducîndu-se pe acestă cale timpul necesar pentru obtinerea de plante homozigote diploide cu caractere dorite,de noi soiuri.
39) Dionaea muscipula
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata ei. Denumire populara : Prinde muste Sinonime : Dionaea corymbosa, Dionaea crinita, Dionaea dentata, Dionaea heterodoxa, Dionaea muscicapa, Dionaea sensitiva, Dionaea sessiliflora, Dionaea u
40) Pamantul
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata pe Pamint. Teorii sunt multe,insa ras-punsul este probabil o combinatie de motive.In primul rind distant dintre Pamint si Soare este ideala—nu prea aproape si fierbinte ca Ve-nus,nici prea
41) Poluarea - tipuri de poluare
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata acvatica este periclitata, utilizarea ulterioara devine dificila sau chiar imposibila. O asemenea "rezolvare" se dovedeste profund daunatoare, caci apele uzate devin in majoritatea cazurilor pol
42) Yves Klein
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata. Viziunea sa despre demersul artistic este unica si asta il deosebeste de contemporanii sai, chiar si de cei din grupul Noilor Realisti. Practica judo ca pe o "prima experienta a spatiului s
43) Problema ecologica in Republica Moldova
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata, urmarind in permanenta pastrarea echilibrului ecologic, se impun unele masuri complexe si de competente diferite, menite sa asigure posibilitati sporite de recreare, dar si sa combata poluarea
44) Degradarea microbiologica a compusilor organici macromoleculari
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata. In celula vie protidele au rol structural si functional iar dupa moartea fiziologica, prin procese de proteoliza enzimatica protidele sunt transformate in compusi simpli - sursa de azot pentru
45) Lanturi trofice
(viata plantelor si animalelor in timpul iernii), viata mai ales, in materialul de origine animala aflat in putrefactie, iar ciupercile, in materialul vegetal.Descompunatorii sunt prezenti in toate ecosistemele. Lanturi Si Retele Trofice Majorit

| showtime1 a răspuns:

Viata plantelor este mereu importanta. Ele ne confera oxigen.
Viata animalelor in timpul iernii este, insa, si mai importanta! Cand mor, animalele putrezesc si se formeaza in pamant asa numitul "humus". Acesta este ca o vitamina pentru pamant, pentru sol. Este folositor pe camp, in agricultura. Iarna confera rezistenta, imunitate.

| naty_4590 a răspuns:

Plantele produc prin procesul de fotosinteza, parca, oxigen iar animalele cand mor ele putrezesc iar in pamant se formeaza ceva care se numeste...humus.humus e ceva gen o vitamina pentru pamantul de pe camp in agricultura... Funda?big grinbig grinbig grin

| Marte a răspuns:

Nu numai de humus...animalele de dau hrana, putere in munk(caii etc.) si multe altele iar plantele oxigenul si plantele sunt o sursa de hrana pentru animale de fapt este un cerc care se invarte la infinit!