| anonim_4396 a întrebat:

De ce se numeste Calea Lactee asa? Ce legatura au stelele cu laptele?

10 răspunsuri:
| alexxx_3182 a răspuns:

Aspectu laptos pe care il are ceru in noptzile cand se vad stelele foarte bne...banuiesc ca are o legatura cu denumirea galaxiei noastre assa

| fryekid a răspuns:

Nici eu nu mai inteleg nimic.
http://www.webdex.ro/online/dictionar/cale

| selef a răspuns:

Sunt din praf ca si laptele praf.

cami
| cami a răspuns:

Nu are absolut nicio legatura cu lactatele.
Calea Lactee (din latină Via Lactea, sau greacă Γαλαξίας (Galaxias))...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Explicatia este urmatoarea: daca te uiti pe cer, Calea Lactee arata ca laptele varsat. Cum sa n-aiba legatura cu laptele, daca si in greaca si in latina denumirea contine cuvantul lapte (lac, lactis, respectiv gala).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cind Heracles a fost pus de Zeus la pieptul sotiei sale Hera sa suga din laptele nemuririi aceasta s-a trezit si la smuls de la piept imprastiind lapte pe cer.Al. Mitru

| claudya a răspuns:

Nu au stelele nicio legatura cu laptele, e doar pulberea de stele care se afla ii imediata apropiere a acestora...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va rog sa ma scuzati pentru ca stiu dinainte citi stupizi am sa iau dar cum e posibil cu toti adm.TPU sa o ia incultura la vale in asa hal?

| Ben. a răspuns:

Se spune ca zeus l-ar fi pus la sanul herei pe micul hercule.cd hera s-a trezit i-ar fi tras sanul din gura si din picaturile de lapte care s-au imprastiat, ar fi luat nastere galaxia noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca acolo e doar lapte praf tongue