| Grindei_Eduard_2000 a întrebat:

De ce se mai numeste Calea Lactee Drumul Robilor? Care este legatura?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Cu sute de ani in urma, robii din tara noastra care fugeau de la tatari, se intorceau acasa mergand numai noaptea, ca sa nu fie descoperiti, si nu puteau sa intrebe pe nimeni de drum, ca ar fi fost dati inapoi. Asa ca se orientau dupa Calea Lactee, mergeau numai in directia ei; sensul il stiau deja pentru ca era sensul invers celui in care fusesera adusi. De aceea i se spunea Calea Robilor; era singurul nume.

| NoNameNoPain a răspuns:

E denumirea populara pentru Calea lactee si are legatura cu o legenda http://legendeleromanilor.ro/2012/04/calea-robilor/

| minrest a răspuns (pentru NoNameNoPain):

Problema e ca venind din Turcia, nu ajungi la noi mergand pe Calea Robilor, ajungi in Grecia, care era tot a turcilor. Cand au iesit turcii de la rugaciune, nu au trimis o trupa de calareti dupa moldoveni? Asta este o constructie tarzie, cand nu mai erau oamenii robiti de tatari. Dar numele era mult mai vechi.