| Rodi7 a întrebat:

De ce sunt pisicile agresive?

Răspuns Câştigător
| ThePotato a răspuns:

Agresiunea manifestata de pisici se imparte in mai multe categorii: agresiune manifestata prin joaca, agresiune ca mod de aparare, agresiune directionata gresit si agresiune teritoriala.
Daca o pisica incepe sa muste din senin, fara sa aiba precedent de comportament violent, proprietarul trebuie sa duca animalul la veterinar. Felinele au tendinta de a deveni foarte pline de viata pe durata unei activitati pe care proprietarii o considera foarte relaxanta - mangaierea pisicii. Cand se intampla acest lucru, pisicile pot sa se repezeasca cu dintii sau gherutele. In acest caz trebuie sa invatati pisica sa se joace cu jucarii: jucarii moi pe care pot sa le arunce, jucarii pol care pastreaza o distanta intre cel care le dirijeaza si obiectul atacului, ba chiar si jucarii cu microcip. Agresiunea redirectionata apare atunci cand o pisica este deranjata de un eveniment sau de un obiect diferit fata de tinta atacului sau. (acum ca ai pus intrebarea asta intr-un anotimp cald cred ca asta poate fi factorul). Agresiunea in functie de teritoriu va necesita uneori interventia unui profesionist care poate evalua comportamentul pisicii, poate identifica ceea ce determina si poate schimba acest comportament. Funda?

8 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Unele sunt agresive atunci cand se joaca sau nu le place ceva, trebuie sa fi foarte atent cu ele, nu le place cand le pui mana pe coada, nu le plac unele jucarii sau modul tau de a te juca cu ele.

| IonutzWoW a răspuns:

Nu sunt agresive, pur si simplu intervine instinctul de aparare

| DeCeSaVaSpun a răspuns:

Depinde de pisica si ce ii faci.

| PandaaKid a răspuns:

Nu toate sunt agresive, depinde daca le enervezi.

| HAHAALEX a răspuns:

Sunt studii care arata ca o pisica agresiva este de fapt o pisica careia nu i se acorda atentie si ca sa nu mai fie agresiva trebuie sa te joci cu ia ca sa oboseasca.

| mihalachebuzau a răspuns:

De la caldura

| bogdanelme a răspuns:

Poate sunt suparate sau nu au chef de joaca happy

| pyszu a răspuns:

Nu sunt agresive (unele)dar, ca orice vietate trebuie sa se apere.Sau, daca te referi la zgarieturi atunci cand te joci cu ea asa se joaca ele.