| Gusticel a întrebat:

De ce urasc unii atat de tare limba engleza?

Răspuns Câştigător
| daniel696996969 a răspuns:

Nu exista ''folosesc limba engleza fara rost''.

45 răspunsuri:
| UnDiavol a răspuns:

Eu nu o urăsc îmi place accentul britanic

| Gusticel explică (pentru UnDiavol):

Unii o urasc de moarte pe aici

| johnnny123 a răspuns:

Nu cred ca uraste nimeni limba engleza. Dar poate unii ii gasesc enervanti pe cei care folosesc limba engleza fara rost, doar ca sa se dea smecheri. Ce zici de teoria asta?

| Gusticel explică (pentru UnDiavol):

Ia pune o intrebare in engleza, sa vezi ca ti-o sterg astia laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am auzit de asta pana acum. Mai degraba franceza, nu o suport.

| Gusticel explică (pentru johnnny123):

Pai e enervant pentru cei care nu stiu o boaba de engleza, si logic ca ei nu inteleg nimic si de aia nu le convine cand un om mai inteligent ca ei si mai open minded vorbeste engleza

| johnnny123 a răspuns (pentru daniel696996969):

Nu? Explica-mi atunci care este rostul in a folosi limba engleza in loc de limba romana atunci cand pui o intrebare unor romani.

| RAY a răspuns:

Ce preferi cuptorul sau gazarea?

| Gusticel explică (pentru johnnny123):

Pentru ca asa sunt eu, nu stau sa ma mulez dupa altii. E o femeie care e medic, si tot de romani e urmarita. Ea fiind romanca. Si ghici ce: vorbeste 3 cuvinte in romana 5 in engleza!

| Gusticel explică (pentru johnnny123):

Si femeia e medic, deci proasta nu e.

| Simpatic a răspuns:

Unii o urasc ca nu o inteleg

| johnnny123 a răspuns (pentru Gusticel):

Deci tu consideri ca a pune o intrebare in limba engleza te face mai "inteligent" si mai "open minded" decat cei care nu vorbesc engleza sau decat cei care nu vad rostul in a o folosi pe un forum romanesc.

Si apoi te intrebi de ce esti considerata o persoana extrem de enervanta si de ce ti se sterg intrebarile.

Daca tot iti place atat de mult sa pui intrebari in engleza, schimba-ti numele de utilizator din aberatia aia pe care o ai acum in "PretentiousDouchebag"

| Drimmero a răspuns:

Engleza suna bine in multe momente, nu prea mai sunt oameni care sa nu stie nici macar o boaba de engleza, adica e prea uzuala incat sa nu stii acolo ceva

| Gusticel explică:

Jhonnny123 si tu schimba-ti numele in Ion, sau in Cornel ca nu cred ca in buletinul tau (daca ai) scrie Jhony. Mai mult de Ion sau Costel nu te cheama in realitate

| Gusticel explică (pentru anonim_4396):

Nici mie nu imi place franceza, dar nu ma apuc sa insult oamenii care o folosesc doar pentru ca nu imi place mie.
Ei in schimb... uite si tu ce abereaza pe aici. laughing

| Nume6 a răspuns:

Mie de ex nu imi place dar nici nu o urasc desi o "cunosc" cat de cat. In schimb imi place foarte mult spaniola. De ce nu imi place? Pentru ca e atat de uzuala incat la un moment dat devine enervant sa o auzi peste tot cand nu era uzuala sau la modă chiar mi se parea o limba super, foarte frumoasa dar acum nu. Desi repet nu o urăsc dar nu imi place

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gusticel):

Asta e ca numarul ala comic al lui Nae Niculae laughing Grafician in caramida.

| Gusticel explică (pentru RAY):

Prefer oamenii deschisi la minte, nu taranii care fac spume daca aud un "ok" sau "job".

| Gusticel explică:

Plus ca un om educat nu insulta lumea in ultimul hal fara un motiv intemediat. Aici esti injurat si daca "indraznesti" sa folosesti un cuvant in engleza

| Gusticel explică (pentru Simpatic):

Adevarat

| Anonimmaaa888890 a răspuns:

Ca nu o stiu=)

| Gusticel explică (pentru Anonimmaaa888890):

Corect laughing

| MZc a răspuns:

Urăsc e mult spus. Cred ca pe majoritatea ii enervează oamenii care vb jumate romana jumate engleza. Like: "jobul meu este foarte demanding"

| mastadont a răspuns:

Eu sunt cu calificare de profesor de engleză, am terminat și un master cu această specializare. Însă cred că trebuie să ne respectăm propria limbă și să nu o pocim împrumutând cuvinte când nu-și au rostul. Dacă vrei să vorbești în engleză atunci mergi pe un site pe care se vorbește această limbă, de exemplu quora. Înțeleg că limba română a împrumutat multe cuvinte și mi se pare normal să fie folosite când nu există corespondent. Însă când se folosesc fără rost atunci denotă aroganță și nepăsare față de regulile de vorbire și de scriere a unei limbi, precum și a celor de bună cuviință. Încearcă tu să amesteci cuvinte românești într-un text scris pe un forum englezesc și o să vezi ce reacții primești...

| Legion7X a răspuns:

Nu o urăște nimeni, unii se dau doar în spectacol ținând cont că, engleza numai este ceva extraordinar
toți tinerii o cunosc sau cei care au plecat prin Anglia. Este veche moda. You got it amigo? laughing

| mastadont a răspuns:

Fiecare cu frustrările și durerile lui. Nu contează dacă ești român sau nu, contează că intri pe un forum românesc unde se vorbește românește. Mi se pare normal să ai respect față de comunitate și să vorbești în limba care se folosește pe site. Nu te ține nimeni dacă nu îți place, există destule forumuri în limba engleză.
Mai vezi undeva să vorbească oamenii amestecând limbile? Pe forumurile în engleză de exemplu, foarte mulți nu sunt vorbitori nativi și totuși respectă faptul că se vorbește în engleză și nu vorbesc în limba lor.
Ai și tu dreptate într-un fel, românii se aprind destul de repede, probabil pentru că unii nu înțeleg exact ce înseamnă sau te consideră ca pe unul care a plecat din românia și vrea să dea impresia că a uitat de unde a pornit.

| Gusticel explică (pentru mastadont):

Daca scriu un cuvant doua in englezanu inseamna ca nu am respect fata de comunitate, ca nu dau in cap la nimeni pana la urma.
Mai mare lipsa de respect e ca ei fac din tantar armasar, cand ar putea pur si simplu sa taca. Dar da, romanii se aprind din orice

| Gusticel explică (pentru mastadont):

Vad peste tot romani care efectiv vorbesc mai mult in engleza decat in romani. Si sunt urmariti DOAR de romani.

| SingleForOne a răspuns:

-nu o înțeleg
-sunt naționaliști/patrioți
-sunt protectionisti (acasă vorbesc limba maternă, și nu vor să o păteze cu impurități -cel puțin nu mai mult decât este- )

-sună mai frumos, complex, interesant decât celelalte
-asociaza limba de vorbire cu oamenii care o vorbesc, și vice versa.

| Gusticel explică (pentru SingleForOne):

Sunt nationalisti agresivi obsedati de traditii exclusiv romanesti si ar fi in stare sa ma impuste daca nu ii "respect" si indraznesc sa folosesc limba MEA materna, ca nu este romana!