| anonim a întrebat:

De unde vine expresia"a face capul calendar"?

Răspuns Câştigător
| nicp a răspuns:

Google:
A face capul calendar trimite la "calendarele" anilor 1800, care erau pline de informaţii, de toate pentru toţi, cam cum ar fi azi almanahurile?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica eu cred ca e pentru cineva atat de cicalitor, incat te obliga sa aduni atatea date cati sfinti sunt trecuti in calendar. e destul de greu. dar nu imposibil.

regis
| regis a răspuns:

Intr-o emisiune regretatul George Pruteanu spunea ca aceasta expresie vine de la niste calendare care erau intr-o vreme la moda, in care fiecare zi avea o pagina dedicata, cuprinzand o gramada de informatii legate de ziua respectiva.
Acum ca ne-ai facut capul calendar cu expresiile astea, parafrazez o explicatie de-a ta si te anunt ca e vremea sa ne intrebi de ce nu ti-a venit ciclul, care culori au fost anul trecut la moda si daca merele sunt la fel de bune ca si sexul.

| anonim explică:

Interesant.mai astept pareri.big grinbig grinbig grince rau sunt...,tongue

| anonim explică:

Si o explicatie pentru regis
tocmai mi-am facut un test de sarcina la indemnul tau, incepusem si eu sa ma ingrijorez, si mi-am dat seama ca sunt gravid. oare este legal sa intrerup sarcina, sau nu?

regis
| regis a răspuns:

Este legal, insa sunt curios pe unde iti va baga chiureta. Sau preferi aspiratia? Vezi ca majoritatea ginecologilor sunt barbati si in plus pentru asta se utilizeaza un aparat iar puterea de suctiune este mult mai mare decat cea cu care esti obisnuit...

| anonim explică:

Pentru regis
hai sa-ti spun un banc, ca tot veni vorba:
Un ginecolog vrea sa se reprofileze auzind ca ar cistiga mai bine ca mecanic auto... Invata individul si se duce la un service auto sa dea test de angajare.
La rezultate stupoare: tipul luase nota 15...
Se duce si-l intreaba pe mecanicu' sef:
-Bine domne cum se poate asa ceva: asta a luat 5, asta 7, .eu 15?!
-Da domne hai sa vedem: ti-am dat sa desfaci carburatorul, l-ai deschis corect.5 puncte. Te-am pus sa-l inchizi... l-ai inchis corect: 5 puncte. Si ti-am mai dat 5 puncte de la mine ca ai facut totul prin teava de esapament!

| andi a răspuns:

Cineva te cicaleste...

| csintalan a răspuns:

... exces de informati stocate,...

| giovana a răspuns:

Tu...ne pui la incercare? de-a ce te joci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A enerveaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred si eu ca inseamna ...cicalitor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna a da batai de cap al enerva pe cine nu stiu de unde vinelaughing asa cred eu