| sabin89 a întrebat:

Există în artă o opinie conform căreia valoarea si efectul creaţiei artistice s-ar afla undeva în sfera exclusivă a unor emoţii ce nu pot fi analizate si nici exprimate în cuvinte, dincolo de competenţele intelectului lucid. Cum vi se pare această teorie? H. Bremond, de exemplu, spune că orice poem "îşi datorează caracterul propriu poetic prezenţei, iradiaţiei, acţiunii transformatoare si unificatoare a unei realităţi misterioase pe care o numim poezia pură...Pentru a citi un poem asa cum trebuie - adică poetic - nu e totdeauna necesar să-i pătrundem sensul" (La poesie pure, Paris, 1926).

2 răspunsuri:
| Thecurious a răspuns:

Sunt de acord cu teoria.
Uneori, arta nu poate -si nici nu trebuie incercat - fi exprimata in cuvinte, ea doar transmite emotii.
In neomodernismul in care traim... poezia moderna si arta contemporana e perceputa diferit de fiecare cititor/observator in parte.

| sabin89 explică (pentru Thecurious):

As avea niste rezerve. Teoria parcă ar vrea să spună că poezia nu ar fi decât pură incantaţie, magie verbală, o esenţă care transcende limitele raţiunii, ceea ce totusi nu pare să fie. Fără un minim de conţinut acţiunea "magică" a poeziei este compromisă, chiar imposibilă.