| Tedddyy a întrebat:

Îmi poate spune şi mie cineva citate celebre ale lui Napoleon Bonaparte?

Răspuns Câştigător
| Sandish a răspuns:

1)"Iubesc puterea, dar o iubesc ca un artist. O iubesc aşa cum un muzician îşi iubeşte vioara, pentru a scoate din ea sunete, acorduri şi armonie."

2)"Dispreţuiesc ingratitudinea, pe care o consider cel mai urât defect al inimii.

3)Orice ar spune mizantropii, ingraţii şi perverşii constituie o excepţie în specia umană.

4)Adevăratele cuceriri, singurele care nu lasă nicio urmă de regret, sunt cele care sunt obţinute din ignoranţă.

5)Republica: Pentru unul care ar jertfi tot binele public se găsesc mii şi milioane care nu au în vedere decât satisfacţiile şi vanitatea lor. La Paris eşti preţuit după echipajul pe care îl ai, iar nu după virtuţile tale.

6)Gândeşte-te că ne desparte prea mare distanţă; ceea ce pot stabili eu azi poate fi mâine distrus. Primele mele îndatoriri sunt pentru Franţa, nu pot face să curgă sângele francez pentru o cauză străină intereselor sale şi nici să-mi înarmez poporul ca să alerg în ajutorul vostru de fiecare dată când va fi necesar."

Acestea sunt unele, mai poți găsi aici:http://www.intelepciune.ro/......etari.html
Sper că am fost de ajutor )

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Pot sa-ti zic in schimb ce s-a zis despre Napoleon:"Napoleon a cautat virtutea si negasind-o a luat puterea".

| Allesya1097 a răspuns:

1)Casatoria este fara indoiala, starea de perfectiune sociala.2)Femeia frumoasa place ochiului, femeia blinda place inimii, prima este o adevarata bijuterie, dar...