| girlgirl a întrebat:

Ma ajutati si pe mine la un exercitiu?
Cerinta:Eliminati radicalii dubli: 9-4radical din 5 -totul sub radical
mersii, funda!

Răspuns Câştigător
| Dimulescu_Cosmin_1996 a răspuns:

De fapt, ce ai tu acolo este un radical compus. Mai intai il introduci pe 4 sub radicalul mic si vei avea: 9-rad din(4*4*5) =9-rad din(16*5)=9-rad din 80 (totul sub radical). pe 9 il notezi cu A, iar pe 80 cu B...e mai greu de explicat in scris, uite aici un mic exemplu: http://octavianghergheli.ro/......ratie.html
Sper ca te-am ajutat! :)

1 răspuns:
| Dezent a răspuns:

Pai o sa vina 3-2xRadical din 5..adica radical din 5. daca am inteles bine