| Andreidjsjc a întrebat:

Nu sunt rasist, ba din contra. Dar am o întrebare, noi (romanii) suntem considerați țigani de către alte tari, cei de culoare din America sunt considerați la fel(țigani?)?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, negri sunt negri, tiganii sunt tigani. Sigur americanii nu au avut probleme cu tiganii

| LPCTSTR a răspuns:

Intr-adevar, alte tari ne considera tigani, bineinteles din cauza jerpelnitelor de ciori care cutreiera tarile drept "romani"... cu timpul s-a ajuns la universalizarea "romanului" si "tiganului" sub aspectul impactant: cersetorii, hotii, etc. de tigani romani.

| Feyenooord666666 a răspuns:

Nu tigani, dar suntem potriviti ca si o etnie mai redusa.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rromi vs personae de culoare: https://madeinusa2010.wordpress.com/2013/12/28/391/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum sunt considerați, priviți cei din America acolo, negrii lor? În general, cum privim noi țiganii.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, pentru americanii, negrii sunt tot un fel de tigani.
Cam la fel ii privesc si ei pe negriii, cum ii privim noi pe tiganii noastrii.

| mrpom a răspuns:

Diferenta este ca negrii sunt mai civilizati decat tiganii, ma rog, unii dintre ei, majoritatea sunt chill