| Muppet a întrebat:

O intrebare simpla: ce pot face pentru ca un proiect sa fie interesant, captivant, placut, pe scurt, de 10? Proiectul este despre modalitatile prin care activitatea umana afecteaza natura, mediul inconjurator (poluare, defrisare, deseuri toxice, etc.) Nu vreau doar sa le enumar si sa arunc niste poze printre randuri. Mi-ati putea da niste idei sa il fac mai captivant? Singura rasplata pe care o pot da este renumita fundita si bineinteles multe multumiri!

Răspuns Câştigător
| SoundTHeWave a răspuns:

Pai incepe cu cea mai mare problema ex: parerea mea e ca cea mai mare problema este arderea petrolului si carbunelui, aceste 2 procese pe care omenirea le desfasoara polueaza cel mai mult. Sunt multe informatii despre masini ce merg pe hidrogen / electrice. Evidentiaza cat de bine ar fi daca toti am fi ecologici la nivel global rezultatul ar fi uimitor. De ex se estimeaza ca numarul de ani de exploatare pentru urmatoarele este : Petrol: 1.277.702/77/365= 32 de ani
Gaz: 1.239.000/47/365= 72 de ani
Cărbune: 4.786.000/52/365= 252 de ani.
Exista tehnologii de obtinere a
electricitatii cum ar fi : eolian / solar / hidrocentrale, chiar daca toate tarile ar folosi centrale nucleare nivelul de poluare tot ar fi mult mai scazut fata de centralele care functioneaza pe carbune.

5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
În primul rând trebuie să găseşti un fond cât mai frumos şi plăcut. De exemplu cu animale sau plante.
În al doilea rând, ai grijă să respecţi punctuaţia, ortografia, lasă alineat, scrie cu diacritice iar colegii tăi sau profesorul va citi cu mai mult interes slide-urile.
În al treilea rând, îţi recomand să pui un scris mare, să fie vizibil în pagină. Nu alege o dimensiune mică şi mult scris pe un slide deoarece când vezi că arată aşa îţi pierzi interesul de a fi atent.
Încearcă să pui cât mai multe imagini şi să spui tu ce reprezintă fiecare, aşa vei capta atenţia.
Sper că te-am putut ajuta cât de cât.
Baftă la proiect!
Pa-pa.

| motherfuckerstyle a răspuns:

Hihi vrei sa iei vreun 10?

| Liviu4you a răspuns:

Sa fie scurt, la subiect, fara cuvinte "grele" (sa le inteleaga si tata Floarea), cu imagini sugestive, poate si un interviu cu niste localnici dintr-o zona afectata. Succes!

| Flaviu_Lapusan_1997 a răspuns:

Pui un film sau mai poti strecura cateva bancuri printre chestiile importante ale referatului, crede-ma, profesorilor le plac chestiile astea

| GabrielaIonela6 a răspuns:

Hei! Ca sa fie mai captivant. il poti face in Microsoft Office Power Point, ii adaugi efecte, culori, chiar si muzica daca stii, tot felul de chestii. Poti sa adaugi si un filmulet la acest proiect, in care copii sa invete sa nu polueze sau poti sa adaugi poze cu asa da asa nu ( la asa da pui o poza in care un copil arunca gunoiul in cosul de gunoi si la asa nu pui o poza in care un copil, de exemplu, arunca gunoiul pe spatiile verzi neamenajate, sau rupe florile din parc tot felul de poze ), poti face o rubrica cu stiati ca... si multe altele. spe ca te-am ajutat happy