| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ce a fost stonehenge construit? La ce foloseste?

5 răspunsuri:
| 4XHorus a răspuns:

Stonehenge este un moment construit pentru zei

| RKBlue a răspuns:

Nu se stie...
Exista diferite teorii.
Unii considera ca era folosit ca un fel de calendar solar, cu care observau miscarile soarelui si chiar are lunii.

Descoperirile a cateva sute de oase umane ingropate la baza sa, sugereaza ca ar putea fi un un loc de inmormantare antic intr-un complex ceremonial.
Altii au sugerat ca a fost construit de celti pentru ritualurile druizilor.Aceasta teorie a fost infirmata deoarece constructia are cu aproximativ 2000 de ani mai mult decat se credea.

Oricare ar fi fost motivul construirii, trebuie sa fii fost unul important pentru constructori, data fiind marimea sa.

In ziua de azi, singurul lucru la care foloseste e sa atraga turisti.(si sa apara in filme)

https://www.history.com/news/why-was-stonehenge-built

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimeni nu știe cu exactitate. Este o construcție făcută înaintea istoriei scrise. Despre constructorii și și scopurile lor nu se știe nimic. Pare să fie o construcție religioasă, echivalentul unui templu din ziua de azi. Este uimitoare prin efortul depus la crearea ei. Evident, rolul ei este simbolic, deci probabil religios.

| Simpatic a răspuns:

O fi un fel de portal catre alte dimensiuni, cine stie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Nakshatra