| vladbalan40 a întrebat:

Salut.Ce romane scrise de Honore de Balzac SCURTE cunoașteți?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

H.d.B nu a scris romane scurte.
Și nu ușoare. Destul de dificile. Îndeajuns de introspective. Îndeajuns de cotrobăitoare( dacă pot folosi un astfel de termen) prin comportamentul oamenilor din timpurile sale.
Balzac a fost o veritabilă mașină de a citi gîndurile oamenilor, de a le vedea sufletul, comportamentul, sentimentele acestora.
Și, în ultima instanță, de a le pune pe tapet în operele sale.
Celebra sa „Comedie umană" ( un sumum din marile sale creații) a fost o realizare nu prea la îndemîna contemporanilor.
A fost un fel de Caragiale al francezilor. Fiecare cu stilul său.

| MicutulHusky a răspuns:

Mos Goriot, Gobsek si Verisoara Bette.
Eu astea le-am citit