| Marin_Alex_1989 a întrebat:

Salut oameni buni. Am si eu o problema. Acum vreo 3 ani am fost la un var în concediu în românia. Si avea o biblioteca cu carti colecția adevărul. Am luat o carte sa citesc si a fost una foarte interesanta. Un autor roman care își povestea trecutul în romanul respectiv. Nu am reusit sa citesc decât câteva pagini în care scria ca rămăsese singur inca de copil avea vreo 6 ani vand i-a murit mama si mai avea frati din cate imi amintesc. Rămăsese cu tatăl si fratii. Ce mai tin minte e ca se intampla in moldova... dar nu reusesc sa-mi.amimtesc despre care scriitor era vorba. Sigur nu era creanga nici eminescu. Din pacate am citit foarte puțini autori români majoritatea cărților pe care le-am citit au fost autori străini. Cartea era de coperta roșie. Sper ca cineva sa ma ajute sa o gasesc. Multumesc frumos.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

4. Rascoala (L Rebreanu)
29. Un cuib de nobili (Ivan Turgheniev )
37. Momente si schite (Caragiale)
50. Revelatie pe Amazon (Petru Popescu)
70+71. Caderea Constantinopolului (Vintila Corbul)
92. La miezul noptii va cadea o stea (Theodor Constantin)

Acestea sunt operele autorilor romani din editia rosie a colectiei Adevarul 101. Am omis Creanga si Eminescu.

Nu am citit "Rascoala", din pacate, asa ca nu-mi permit sa mizez pe ea. Nici celelalte nu le cunosc, exceptand Momente si Schite.