| Struţul a întrebat:

Pentru a intra la liceul de arte Dinu Lipatti, la arta actorului, trebuie sa stiu sa cant la vreun instrument? Se fac si ore de muzica?

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Sint sectii separate, actoria si sectia instrumentala.
Nu trebuie sa stii sa cinti la vreun instrument, vei da probe de aptitudini specifice:
"Admiterea la clasa de Actorie se face pe baza unei probe de aptitudini ( monolog, povestire, poezie, spontaneitate)"
http://www.viatadeliceu.ro/licee/liceul-de-muzica-dinu-lipatti/
In anexa cu probele de admitere pentru sectia " arta actorului" apare si o proba de aptitudini muzicale, dar se refera la voce. Urmareste detaliile in anexa:
http://issuu.com/scoala_roznov/docs/anexa-3-probe-aptitudini-2011

Pe parcursul scolii sigur vei face si muzica, dar un soi de canto ( ca pentru actorii de la teatrele de revista).

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca te duci pentru actorie nu trebuie sa stii sa canti la instrument.Se face si muzica dar nu pe instrument.

| casy99 a răspuns:

Hei, voiam sa te intreb daca ai intrat happy