| Nettle a întrebat:

Am de facut la scoala pentru proiect un poster, cum il pot face cat mai atractiv? De exemplu daca e lipit in scoala, lumea sa nu treaca pe langa el, ci sa atraga privirile, sa fie citit? E pentru festivalul primaverii.

2 răspunsuri:
| ProbabilPosibil a răspuns:

Culori stridente, fonturi moderne. Să fie cât mai curat, fără să fie prea încărcat.

| TheWznd a răspuns:

Poți folosi culori intense, nu neapărat stridente, dar care să sară în ochi. Dacă pereții din școala ta au o anumită culoare, folosește o culoare complementară (ex: dacă pereții sunt galbeni, fă afișul predominant mov).

Fă-l de o dimensiune mai mare decât A4: A3 sau 50/70.

Titlul (pentru ce faci afișul? un eveniment?) ar trebui să ocupe cam o treime din pagină și să fie așezat central sau în partea de sus.

Ai grijă să fie lipit la nivelul ochiului, și în locuri prin care elevii trec des: pe ușa de la intrare, la poartă, sau în locuri unde se așteaptă: la magazin, la baie.

Trebuie să îl faci de mână sau pe calculator?
Dacă îl faci digital, caută fonduri interesante pe 1001 fonts.