| Raluca046 a întrebat:

Stiti personaje din Venetia care au participat la balurile venetiene? Dar sa fie femei, va rog. Funda+ vot.

1 răspuns:
| NeacşuIonel1976 a răspuns:

Cea mai cunsocuta deghizare este Bauta, o masca alba cu un nas incovoiat, asortata cu o pelerina neagra si un tricorn, adica o palarie cu trei colturi numita tabarro. Alte masti celebre purtate de-a lungul timpului la carnavalul ventian sunt Morreta si Gnaga.
te referai poate la costume purtate de femei
În 2011 Carnavalul veneţian are şi o tematica "Ottocento"(1800), şi a avut loc între 19 Februarie şi 8 Martie.Nu au lipsit ţinutele romantice şi amprenta Risorgimento-ului(Unificarea italiei), susţinute de rochiile pompoase, pălării înalte, crinoline sau corsete şi bineînţeles nelipsitele măşti veneţiene.