| anonim_4396 a întrebat:

Strumfii sunt desprinsi din mitologia vreunei culturi sau doar desene?

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Strumfi este numele generic al unor creaturi fictive, de culoare albastră, care sunt personajele principale ale unei serii de desene animate cu titlu omonim. Numele de strumfi reprezintă varianta romanească a titlului original din limba franceză Les Schtroumpfs. În limba engleză sunt cunoscuţi sub numele de Smurfs.

daniela
| daniela a răspuns:

Strumfi este numele generic al unor creaturi fictive, de culoare albastră, care sunt personajele principale ale unei serii de desene animate cu titlu omonim. Numele de strumfi reprezintă varianta romanească a titlului original din limba franceză Les Schtroumpfs. În limba engleză sunt cunoscuţi sub numele de Smurfs.

| ellai a răspuns:

Strumfii sunt creatia lui Peyo, un creator belgian de benzi desenate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A fost inspirat de o informatie precum ca, intr-un sat indeparteat de lume ar exista oameni cu pielea de culoare albstra.

| ricky a răspuns:

Desenewinking