| munteanuionvictor a întrebat:

Vreau câteva exemple de tradiții ciudate din România.

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cana cu apă sub sicriu
Aruncatul cu tărâţe şi cenuşă după alaiul funerar
Împodobitul bradului la moartea unui tânăr necăsătorit
Datul găinii peste groapă
Ruperea turtei în capul miresei.
Strigoii, puşi pe fugă cu usturoi

| mentholinks a răspuns:

Mancarea parizerului cu hartie igienica.

| Jasmin15 a răspuns:

1. Cana cu apa sub sicriu - In unele zone din tara se obisnuieste sa se puna sub sicriu o cana cu apa, care se sparge in momentul cand cel care a trecut la cele vescnice este scos din casa si condus pe ultimul drum.
2. Batranii se feresc sa pomeneasca numele serpilor in luna martie, deorece se crede ca cei care vor vorbi despre aceste taratoare, le vor intalni cand vor merge la camp.
3. La 15 august, de ziua Adormirii Maicii Domnului, barbatii schmbau palaria cu caciula, cei care mai erau vazuti cu palarie erau ironizati.
4. In prima zi de Craciun, dupa ce isi fac baie, fetele nemariatate trebuie sa isi puna sub perna un pieptene nou pentru a-l vedea in vis pe cel ales.
5. In apa in care este imbaiat un copil prima data se pot pune de la bani pana la busuioc, grau, apa sfintita, lapte si miere ca cel mic sa fie cinstit, curat si bogat.

| StephanSaiyan a răspuns:

Bataia de Anul Nou de la Ruginoasa rolling on the floor))

| OldSoul a răspuns:

Sunt singurul care crede ca cea mai cea e "Tradiţionala bătaie cu bâte de la Ruginoasa"?

Bula
| Bula a răspuns:

In nici 30 ani avem mai multi milionari in euro ca fostul RDG.
Toti politicienii s-au imbogatit, dar nimeni nu le ia la puricat averile.
Suntem cel mai mare exportator de forta de munca din UE.
Abia mai gasesti un tamplar in tara unde se taie peste 1000 hectare de padure zilnic.
Tot romanul se pricepe la de toate (dar nimic nu face perfect).