| Elena567223 a întrebat:

Ce traditii sunt in Romania la MAJORAT, stiti voi, petrecerea de 18 ani? Vreau sa stiu ce traditii sunt in Romania, daca aveti voi ceva traditii personalizate, accept sa-mi povestiti si de pe la majoratul vostru si eventual daca stiti traditii din alte tari ar fi super

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca-i traditie, nu poate fii personalizata.
Traditia nu se modifica dupa cum vrea fiecare si nu se personalizeaza, ca atunci nu mai vorbim de traditie si ce libera alegere.
In principiu, majoratul este o peterecere de tineri, cu mancarea, bautura si voie buna.
De obicei se tinea acasa, dar daca iti da buzunarul, o poti face la o terasa sau restaurant.
Nimic iesit din comun, doar o simpla petrecere, dar pentru ca este prima peterecere oficiala a ta de adult, va fi unica in felul ei.

| Elena567223 explică (pentru Violleta2022):

Scuze ca-ti spun da ai o conceptie gresita despre traditie. Si tu poti sa-ti faci propria traditie, sa pornesti o traditie, ca de exemplu asa in absurd in fiecare an in ziua de 2 iunie sa iesi goala pusca pe strada si sa canti imnu romaniei. Daca faci asta in fiecare an (de mai multe ori) devine o traditie. SI eu mi-am format asa multe traditii. Fiecare familie poate avea traditia ei, de exemplu probabil ai tot auzit in filmele americane la cina exista "miercurea Tacos" "Sambata Lasagna" si asa mai departe. Stick to the point. Nu te-am intrebat ce inseamna traditie, ci daca stii vreo forma mai speciala de a sarbatori. Multumesc.

| Atim a răspuns:

La majoritatea la care am fost era treaba ca sărbătoritul trebuie sa bea 18 shot-uri (pentru cei 18 ani), dar nu recomand, totuși vrei sa fii treaza la propria petrecere laughing