| aicinuehi5 a întrebat:

Zi si mie va rog o carte romaneasca care se ridica la o valoare universala, o carte exceptionala ca Crima si P, Don Quijote sau Pace si Razboi?

3 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

E greu sa pun ceva fata in fata cu "Don Quijote","Razboi si pace" sau "Crima si pedeapsa" dar, pentru ca-i român (deci sunt subiectiva, cum altfel?) si pentru ca a reusit sa-mi scuture zdravan personalitatea, asez cu sfiala, mai catre marginea mesei, nu chiar pe mijloc, "Maitreyi" de Mircea Eliade.

| Dmonik a răspuns:

E vorba despre "Razboi si pace".
Vrei beletristica sau altceva? Iti pot recomanda "Istoria credintelor si ideilor religioase" sau "Trilogia cunoaşterii", "Trilogia valorilor", "Trilogia culturii".
Sau, de ce nu, romanele lui Camil Petrescu.
Vrei sa citesti sau doar e curiozitate?

| AG a răspuns:

As zice ca Maitreyi, si cartile lui Octavian Paler, cum ar fi: Viata pe un peron, Desertul pentru totdeauna.
Invitatie la vals e si ea o carte exceptionala, si romanele lui Camil Petrescuhappy