| kristescu a întrebat:

Se poate conduce cu categoria B o autoutilitară cu platforma?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de caracteristicile tehnice ale respectivei autoutilitare, respectiv daca se incadreaza in prevederile Codului rutier pentru categoria B, citez:
"f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"

| mgtow a răspuns:

Da, daca depaseste 3, 5t cu masina pe ea e nevoie de permisul C1 - C

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca autoutilitara are masa maxima totala admisa pana in 3500kg, o poti conduce cu B.
Altfel e nevoie de C sau C1.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoria B

| xilef123 a răspuns:

Ma, tu esti la examen :-p