| cristi1077 a întrebat:

Se poate conduce scuter 49cc cu categoria b?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, cu permis de orice categorie, conform modificarilor aduse OUG 195/2002 (Codul rutier) prin L.203/2012, intrata in vigoare la 19.01. 2013, citez:
"2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"

| cristi1077 explică (pentru Ioandelasal):

Militienii spun ca nu se poate,,, asta ce mi ai trimis am citit si eu dar ei spun ca nu se poate,,,, oare sunt prosti sau habar nu au de art. 24indice 1 litera d

| Ioandelasal a răspuns (pentru cristi1077):

Pesemne inca nu stiu modificarile aduse prin L.203/2012, au intrat in vigoare numai de ieri, inainte nu se putea.

| Trynda a răspuns:

Nu. B si B1 sunt pentru masini. Iti trebuie permis categoria "AM" pentru mopede pana in 49cc. de la 49 la 125cc A2 si pentru moto mai mare de 125 A2 si minim 2 ani de experienta.Pe la 24 de ani se ia A acum.

| VlaDtz99 a răspuns:

Poti conduce de 49cc cu orice. Pt. mopede iti trebuie A-ul. Da in cazul astora pana in 125cc iti trebuie atestat.