| Catali a întrebat:

Acum câteva săptămâni am cumpărat o mașină [Opel Astra H 2005, automată]. Problema este că de fiecare dată când pornesc motorul, la pornire, când se schimbă automat de la prima treaptă la cea de-a 2-a treaptă de viteză, apare un sunet mic în zona șoferului, mai exact undeva la pedale sau in zona din fata a masinii (există un sunet interior, gen "clanc clanc" rolling on the floor si dupa nu se mai aude nimic, cutia de viteze functioneaza extraordinar. Dar daca opresc motorul si apoi o pornesc, merg din treapta intai in a 2-a iar, si se aude din nou acel sunet).
Mulți prieteni și un mecanic mi-au spus că este ceva de la ABS.

cutia de viteze automată merge perfect și schimbă perfect. Nu aud decât sunetul de la început. Funcționează normal și silentios.
Îmi fac griji pentru că nu vreau ca această problemă să se înrăutățească în viitor, sau pentru a trebui să schimb cutia de viteze în viitor. Unchiul meu mecanic mi-a spus că această problemă este din ABS
Este normal ca un ABS să scoata sunete?

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Posibil un releu(?).

| siriusblack98 a răspuns:

Atata timp cat nu ai martori in bord care sa iti indice probleme la sistemul ABS nu este ABS-ul.Martori aprinsi in bord de orice fel ai?
In orice caz mie problema imi sugereaza ca ar fi de ordin electric deci sugerez sa o pui frumos pe tester. Daca pe tester nu apar erori atunci ma insel eu si este o problema de natura mecanica.Macar restrangi ''aria de cautare''.