| disty a întrebat:

Alege un răspuns câştigător
Va salut! Ma confrunt cu o problema de cateva luni, la masina mea.Masina este un batranel VW Passat de prin 91'.O am de 5 ani.Cand am cumparat o mergea perfect, nu o auzeai(am uitat sa specific:benzinara 1.8 AAM mono). Problema e ca de cateva luni,a inceput sa se auda un zgomot ciudat la motor cand masina sta la relanti, cu pauze..Fiind sigur ca vine de la alternator, l am anulat si am pornit o asa. Zgomotul nu a disparut.In momentul de fata,zgomotul a inceput da persiste, fiind prezent permanent, dar numai la relanti. Tind sa cred ca ar fi axul cu came/pompa de apa/fulia de la vibrochen..As vrea sa elimin macar una din variante,de aceea va intreb si pe voi, cu gandul ca ar putea vedea ceea ce am scris aici un mecanic sau un alt,, patit " ca mine.Ar putea sa fie suportii de motor care vibreaza cu pauze? Salut!

1 răspuns:
| florinflorescu a răspuns:

Salut, nu sunt nici mecanic nici patit, am si eu o parere. ai verificat daca nu iti joaca motorul? poate e slabit si de asta face zgomot. poate atinge undeva cand e pornit sau cureaua poate poate s-a ros. daca nici astea atunci verifica fulia, apoi axul cu came. dar pompa de apa nu vad de ce ar face zgomot. parerea mea...succes.