| Aurel812 a întrebat:

Am cumparat o masina Seat Ibiza, cu inchidere centralizata si alarma montate din fabrica.Cheia masinii are telecomanda pentru inchidere. Nu functioneaza telecomanda.Am schimbat bateriile, ledul de control de pe cheie functioneaza, am setat telecomanda din cele doua butoane si tot nu merge.Are cineva idee care ar fi motivul de nu functioneaza? Inchiderea din cheie functioneaza, alarma la fel.Masina e din 96, pe benzina, motor 1400. Multumesc pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

@Roby67 este simpatic ca de obicei big grin. LAsand periatul la o parte, termenul romanesc este resincronizare. Trebuie sincronizata telecomanda cu modulul inchiderii centralizate. Poti incerca intr-adevar la un service, dar pana atunci cere ajutor pe seatforum sau clubseat. Nu ma pricep la Seaturi, dar de obicei cheile se pot resincroniza fara tester, urmand o anumita procedura (de exemplu tinand apasat unul dintre butoane timp de cateva secunde cu motorul pornit). Pe forumurile respective vei gasi insa cu siguranta sprijin in acest sens, iar daca nu iti reuseste poti apela la un service serios.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

@bulinutza1991 - eu cred ca e buna cheia, problema fiind la masina. Asa ca ar fi mai simplu sa mearga la firma Seat (apropo, nu stii adresa? big grin) si sa ceara sa i se inlocuiasca masina cu una care se potriveste la cheia lui. big grin

regis
| regis a răspuns:

@Roby67 - scuze, credeam ca te referi la reprogramare, caruia eu ii spun sincronizare. Cu germana nu stau prea bine, adica vorbesc eu asa, putin-putin, dar dupa 5 minute incep sa ma doara mainile big grin.
Steuergeraet banuiesc ca este modulul inchiderii centralizate, dar repet, nu le am cu germana, am dedus din context.

| Roby67 a răspuns:

Tu nu poti face nimica, trebuie reprogramat (nu stiu pe romaneste, pe germana este "Steuergerät, sper sa vada @Regis si sa ma ajute in limbajul tehnic romanesc), cu telecomanda masinii. Asta se poate face cu un tester, spre exemplu de la Bosch (cu asta lucrez si eu). Deci, mergi la un atelier si sa lege masina la tester si sa reprogrameze programul. Daca nu are software de la Seat poate sa intre la VW sa incerce daca de acolo se potriveste un program (au aceiasi software). De multe ori am intrat si eu prin VW si la Seat si la Skoda, pentru ca nu am programele necesare. Bafta

| Roby67 a răspuns:

@Regis, traducerea am vruto la cuvantul "Steuergerät".

| Aurel812 explică:

Multumesc tuturor

| bulinutza1991 a răspuns:

Simplu du-te si u la firma seatsi pune-i pe aia sa-ti faca alta daca e asa cum spui u ca nu merge dupa ce ai schimbat si bateriile inseamna ca s-a stricat cipul din telecomanda si atunci nu mai ai ce sa ai faci decat la reprezentantza