| GiveMeYourPussy a întrebat:

Am fost azi sa schimb cauciucurile masinii (e cumpărată de putin timp, e buna de nimic, fara asteptări ).
Cand a desfăcut suruburile de pe rotile din spate, mi-a atras atentia ca sunt tăiate suruburile, adica scurtate. Am zis ok, pune unele noi. Asa a si facut...
. dupa ce a terminat tot de schimbat, dau sa ies cu spatele si ca sa vezi suna ceva ciudat la rotile din spate. dau inainte, aceleasi roti raman blocate. Am băgat masina înapoie in garaj si a desfăcut acele suruburi, le-a scrutat si el, apoi le-s pus inapoie. nimic nu suna cand am iesit pe poarta service-ului. Dupa ce am facut 1 km a început să sune din nou foarte tare. m- am intors inapoie la service. era inchis. Acum pana marti trebuie sa stau asa ca totul e inchis fiind paștele lor (sunt in alta tara ). Am ajuns acasa, am desfăcut pe rand cate-un surub si invarteam roata crezând că e vreun surub care loveste ceva in interiorul butucului si sa-l scurtez. Dupa ce le-am scos pe toate, suna. dar nu la fel de tare. acum nu-mi mai dau seama ce problema e. Bănuiesc că e ceva stricat prin acel butuc. dar ce-ar putea fi stricat? ce nu sta la locul lui? Tin sa mentionez ca masina e tractiune fata. help happy nu ma prea pricep la mecanica

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Posibil sa fie problema din cauza la frana, nu neaparat de la butuc si toate astea, posibil sa ai discul de frana ovalizat si de acolo acel sunet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine le-a scurtat, a avut un motiv.
Dorel le-a scurtat si el, dar cu ele lungi a impins unde nu trebuie si ceva rau s-a intamplat.

| XPainn a răspuns:

Verifica rulmentii.s-ar putea sa fie uzati, daca e din cauza asta cumpara rulmenti noi cu tot cu butuci.