| Eugeniusu a întrebat:

Am jante de 225/50 R17 pe Audi A6 din 2001, si cand am dus-o la service pentru directie, mi-au aratat cum era cauciucul din dreapta fata. Pur si simplu era ros pana la sârme in mai multe locuri, dar acolo spre interior.
Intrebarea mea este, sa pastrez jantele de 17 si sa schimb doar cauciucurile sau sa schimb si jantele cu unele de 16?
Am cunostinte care n-au asemenea probleme cu jante de 17, insa a lor sunt 225/45 R17.
E pacat de jante, m-au costat o gramada de bani, daca le vand raman cu mult in pierdere.

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

Daca problema a fost doar la cauciucul din dreapta, si acum ai facut geometria/directia, nu ar mai trebui sa ai probleme.
Mare atentie totusi sa nu fie vreun brat stramb, si sa afecteze si ala.
In mod normal, daca erau jantele de vina (diferenta prea mare de et) trebuia sa fie uzat si pe partea stanga.
Dar avand in vedere ca problema a fost doar pe dreapta, cel mai probabil masina ta are sau a avut o problema pe partea dreapta.

Uita-te sa fie spatiul egal intre bara cauciuc si aripa, atat in stanga cat si in dreapta.