| DaNa_7993 a întrebat:

Am mai pus o intrebare in legatura cu permisul, as dori sa stiu ca mi-am gasit confirmarea in luna mai a fost accidentul, iar in august mi-a venit confirmarea si scrie asa :-prin SENTINTA penala141/2011, definitiva si executorieprin NERECURARE am fost condamnat la 6 luni INCHISOARE cu suspendare conditionata a executarii pedepsei pe o perioada de 2 ani si 6 luni, ce constituie termen de incercare, incepand cu data ramanerii definitive a prezentei hotarari.Cand imi mai recapat permisul si oare trebuie sa fac scoala iarasi pentru al recapata? Bineantelas pentru ca mi-a fost anulat? Va rog care imi puteti raspunde la aceasta intrebare? MULTUMESC ANTICIPAT.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara ca, daca permisul a fost anulat, va trebui sa dai iarasi examenele teoretic si practic pentru obtinerea unui nou permis de conducere. Examenele se pot da dupa trecerea unei perioade de 1 an de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii de condamnare. Deoarece nu ai declarat recurs la sentinta penala aceasta a ramas definitiva si irevocabila pe data pronuntarii si de atunci a inceput sa curga termenul de 1 an. In legislatie nu se prevede ca trebuie sa faci iarasi scoala ci doar ca trebuie sa dai examenele. Ar fi trebuit sa stii si tu aceste prevederi, le-am citat in raspunsul la intrebarea ta anterioara. Numai bine!

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ca sa fiu scurt si sa nu o mai aburim:
Nu trebuie sa faci iar scoala, dar iti poti redobandii permisul numai dupa ce vei da iar examenul atat teoretic cat si practic si le vei lua pe amandoua bine inteles. Ai grija daca in momentul anularii nu ai primit si interdictie de a mai da de permis pe o perioada de... cat o fi!

| express11 a răspuns:

Inainte de a da iar de permis iti va trebui reabilitare prin judecatorie.permisul nu cred ca-l mai vei recupera nici dupa examene.vor face in asa fel incat nu vei lua examenul.