| Wex09 a întrebat:

Salut, am o problemă, din neatenție desigur, am lovit masina in coltul casei, masina nu este inscrisa, si as vrea sa stiu daca as putea trece rar ul (intr o saptamana) cu zgarieturile astea
https://imgur.com/a/52QicPh
Va rog chiar am nevoie de ajutor rapid, macar cum as putea retusa problemele, cat de rapid se poate si acasa, doar vreau sa stiu daca trec rar ul, restul rezolv dupa

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu treci RAR-ul cu lovitura aia, insa 80% se repara la polish.
Cauta o persoana care sa-ti faca polish, iar inainte de asta, recomand sa cauti prin Carrefour, Auchan si alte magazine de genul, un recipient cu penson pentru retus vopsea, culoare Black Pearl sau orice negru vezi. Pentru ca vor ramane niste puncte fara vopsea, cel putin pe aripa si pe bandoul barei.
Farul cred ca se va repara, iar zgarieturile se vor diminua foarte mult, la polish. Dar trebuie o persoana priceputa in polish.
Eu personal as incepe prin a slefui la ud, ca din pasta dureaza foarte mult sa indrepti asa o zgarietura.

| Wex09 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca las masina uda, majoritatea din zgarieturi se duc, problema e ca, portiuni din plastic sunt zgariate, se simt la mana, la proiectorul de ceata, nu mai zic nimic acolo e cea mai mare dauna pot spune, cam cat ar costa un polish? Cu tot cu far

| Wex09 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Https://imgur.com/a/uWtgZMO Cam asa arata daca e masina uda

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Wex09):

Pare ok, cred ca o sa iasa bine la polish.
Un polish bun ar putea fi 200-300 de lei pentru toata zona asta.

| Wex09 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc frumos, am incercat trucul cu "pasta de dinti" si chiar m-a satisfacut putin rezultatul, nu cred ca mai arata la fel de grav acum, de la distanta cu greu se observa ceva, o sa incerc si cu polish, ce crezi, arata la fel de rau, sau e mai bine? https://imgur.com/a/BWoRttZ

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Wex09):

Pare mai ok.

| Wex09 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Crezi ca nici asa n ar trece?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Wex09):

Trebuie polishat putin, mai ales farul. Daca raman zgarieturi pe bara poate mai scapi, dar cand e si aripa si farul, e clar ca a fost lovita masina. Se poate lua si politia de tine, nu doar RAR-ul.
Mie pentru zgarieturi mai mici mi-a zis un politist ca imi poate lua permisul, si m-a sfatuit sa rezolv repede.
Iar in RAR aveam o zgarietura mai mica decat ai tu acolo, si mi-a comentat de ea.
In ambele cazuri am scapat cu atentionare verbala, dar putea fi mai mult de atat.

| Wex09 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am unde si nici timp s o polishez, probabil o sa incerc cu un spray de vopsea pana la rar

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand in vedere ca e si pe far slabe sanse sa treci

| KovacsB a răspuns:

Nu treci.

| Wex09 explică:

Masina are numere rosii, este inscrisa*