| RELIABLE a întrebat:

Am o intrebare: daca am schimbat la un scuter setul motor din 49cc. in 80cc.
trebuie sa mai dau drumul la supapa de admisie? Si ce alte modificari ar mai trebui facute? Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Evident ca totul trebuie adaptat noului motor, distanta dintre culbutori daca este cazul, de obicei nu dar nu se stie ce set ai avut si ce set ai pus, nu este vorba doar de capacitatea cilindrica, daca cere si carburatorul poate fi schimbat, este posibil sa nu duca 80 cmc, si daca mai ceva ceva reglaje, trebuie si alea facute, dar in principiu nu are ce sa mai ceara, asta este tot!

| dyermaker a răspuns:

Daca ai facut astfel de modificari, reglajele este bine sa le faci in functie de specificatiile noului motor. Ce motor (marca) ai pus?