| CiocanN a întrebat:

Am o intrebare, poate banala sau proasta pentru unii, insa sunt la prima inmatriculare si nu stiu cu exactitate pasii inmatriculatii in cazul de fata...
Masina(RO) este radiata de pe impozitul fostului proprietar din noiembrie 2016.
Pana acum am urmatoarele acte (facute in noiembrie 2016) : talon, certificatul masinii, contractul vanzare-cumparare, fisa inmatriculare auto de la finante, certificat de atestare fiscala si chitanta pentru incasarea creantelor bugetelor locale.
Avand in vedere scoaterea taxei de mediu, ce pasi ar trebui sa urmez?

Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Acte necesare inmatriculare auto 2016. Ce trebuie sa aveti la dosar:

cerere de inmatriculare tipizat (este gratuita si o puteti descarca de pe Internet sau o gasiti la DRPCIV);
fisa de inmatriculare auto vizata la Directia Impozite si Taxe Locale de sector semnata de fostul si de actualul proprietar, in cazul persoanelor juridice este nevoie si de stampila firmei (original);
cartea de identitate a vehicului (original si copie);
certificatul de inmatriculare al fostului proprietar in care acesta a inscris transmiterea dreptului de proprietate (talonul - original). ITP-ul trebuie sa fie valabil (inspectia tehnica periodica);
contractul de vanzare-cumparare sau factura (in original si copie);
actul de identitate al solicitantului (original si copie);
asigurarea obligatorie de raspundere civila auto (RCA) cu numele noului proprietar (copie);
chitanta de plata a contravalorii taxei de inmatriculare (original - 60 lei);
dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (talon auto - original - 37 lei);
dovada de plata timbru de mediu sau adeverinta din care reiese nerestituirea taxei (original si copie);
placutele cu numarul de inmatriculare vechi, daca vreti/trebuie sa le schimbati;
certificatul de autenticitate emis de Registrul Auto Roman (original) - doar pentru masinile aduse din strainatate;
... fara punctul cu taxa de mediu. Astea trebuiau in 2016. Bafta!

| CiocanN explică (pentru RS4):

Trebuie neaparat sa scrie pe talon instrainarea?

| RS4 a răspuns (pentru CiocanN):

Chestia asa cu talonul cica asa se cere. Pe mine m-au respuns prima data de la ghiseu ca nu aveam un nume si o semnatura acolo pe talon. M-am panicat (chestia era ca nu le-am pus bani in dosar, si au gasit motiv de revenire). Am iesit pana afara, am intrat la biroul de copiat acte, si acolo m-au invatat doamnele cum se face : mi-au scris numele, au aruncat o semnatura acolo... Am revenit cu dosarul peste 10 minute + vreo 20 lei in dosar, si au mers treburile binewinking

| CiocanN explică (pentru RS4):

Inteleg. si daca au trecut mai mult de 30 de zile de la fisa de inmatriculare de la fisc, merge asa la dosar? sau trebuie sa fac alta? scuze ca stau pe capul tau...

| RS4 a răspuns (pentru CiocanN):

Nu stiu exact, dar parca nu mai e vlabila adeverinta fiscala dupa 30 zile. Ar trebui cumva reannoita cred.