| Arnold a întrebat:

Stie careva cate trepte de viteze are un tir?

12 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai are mai multe game, fiecare gama are treptele ei de viteza. De obicei 16 viteze dar difera de la tir la tir (16 este in general cum este la masini cutia cu 5 viteze si cum era inainte de `90 cea cu 4)!

| FurtunaDiesel a răspuns:

Cutie hidramata nu exista pe tiruri, exista Powertronic care are maxim 6 viteze pe Volvo VT1906PT si VT1706PT si cel mai mult exista 34 de viteze pe escavator cu motor de tir, dar decat 16 sunt folosite pentru mers, restul pentru cupa de escavare, brat macara si asa mai departe!

| mgtow a răspuns:

6 viteze.

| Georgel26 a răspuns:

Salut~! Depinde de transmisia pe care o are fiecare tir, de cutie, etc. Depinde si daca e automata sau manuala, pentru ca am condus odata la tara un tir de 420 de CP cu o cutie hidramata cu 11 viteze, iar din ce mai stiu, vitezele la tir sunt "pe bucati", adica : treaptra 1, 1 si jumatate, 2, 2 si jumatate, etc.

| octavian1992 a răspuns:

9,12,14 si 16 bine inteles depinde de tir nu-ti imagina ca 16 viteze sunt ca si la masina tirul care are 16 trepte de fapt are 8 la mic si cand ridici o clapeta se zice 8 la mare adica in viteza a 16

| Neculae a răspuns:

Cel mult 18 dar difera poate avea si 16 15 14 12 9

| alexandru_6274 a răspuns:

12 pentru putere sau mai sunt unele cu 10 mai slabe.

| AlinCatalin a răspuns:

Tirul are 12 trepte de viteza

| Dudu_1836 a răspuns:

Da pai are 8 viteze (depinde de model). Si are 4 viteze pe o treapta si inca 4 pe alta. prima treapta se foloseste cd tirul nu este incarcat iar cealalta cd este incarcat... funda love struck

Răspuns utilizator avertizat
| BlueVik a răspuns:

12-14-15-16-18 acum difera

| doruletu_8786 a răspuns:

Tirul are 6 trepte de viteza