| Septaruu777 a întrebat:

Va salut! Doresc sa cumpăr o mașina cu nr străine din țara,o pot cumpara și sa o trec pe numele mamei mele ca proprietar fără sa fie și ea prezenta, doar cu buletinul și la înmatriculare la fel?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti doar cu buletinul mamei, fara procuri. Daca nu te descurci, apelează la o firma de intermedieri, rezolva ei si scapi si de batai de cap

suntserios
| suntserios a răspuns:

O poți cumpăra pe numele ei doar daca îți face o procura la notar în acest sens. Treabă cu "doar cu buletinul ei" nu funcționează

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Legal, nu.
Dar eu am facut asta de cel putin 4 ori, cu copie dupa actul de identitate laughing
Cred ca se poate si legal, daca inainte de a pleca dupa masina, mergi cu mama ta la un notar public, unde incheiati o procura de imputernicire pentru achizitie si eventual inmatriculare autoturism.
Dar cum spuneam, eu m-am dus doar cu copie de buletin, si "am rezolvat". Au mers parintii doar la primarie si serviciul de inmatriculari, dupa ce am adus eu masina acasa.

| ioana748 a răspuns:

Cu procura de la mama ta.