| Da3m0n a întrebat:

Am o problema cu motorul de seat cordoba. A pornit a mers 10 min. si sa oprit. Intre timp a clipit becul rosu de ulei. Nivelul uleiului este maxim dar nu se mai invarte motorul. Ce sa este de facut? Si care este problema?

Răspuns Câştigător
| baiatuucupizzza a răspuns:

Poate e problema ca e vechi uleiul

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Problema poate fi una grava. Beculetul rosu se aprinde atunci cand presiunea uleiului este insuficienta pentru a asigura ungerea. S-ar putea ca uleiul sa nu fie unul adecvat temperaturii de afara, dupa cum s-ar putea ca problema sa fie la pompa de ulei. In orice caz, becul este rosu si nu galben, portocaliu sau verde pentru ca la aprinderea lui nu este permis sa mai circuli cu masina.
Asadar nu mai incerca sa pornesti, apeleaza la un mecanic si roaga-te sa nu fie gripat.

| DAVID_6313 a răspuns:

Este frig. Daca ai avut un ulei mai vascos s-a facut marmelada si pompa de ulei nu a reusit sa faca presiune pentru ungere. Daca nu se mai invarte s-a gripat.Problema grava.