| pepitoministar a întrebat:

Am o problema cu scuterul.Mergeam pe un drum...si am dat de noroi... l-am turat tare ca sa trec de noroi si am simtit dintr-o data ca imi moare motorul. De atunci nu mai merge. Porneste si sta la relantiv, dar daca il turez ompic moare motorul. Nu stiu ce sa fac.Help me please
! Numa ompic daca il turez moare motorul. Daca stiti vreo rezolvare a problemei va rog sa ma contactati pe id:pepe_pepe_boy@yahoo.com. MULTUMESC ANTICIPAT laughing

Răspuns Câştigător
| jocnecurat a răspuns:

Pai este nevoie de mai mule informatii ca:ce model de scuter, capacitatea cylindrica, este pe injectie sau carburator. daca te pricepi la el nu puneai intrebari pe site asa ca daca iti zici ce sa faci u o sa iti prinzi urechile acolo oricum. daca e pe injectie este posibil sa fi dat peste cap un senzor care citeste pozitia acceleratiei, sau cand ai trecut peste noroi sa se fi murdarit MAF sensor care citeste volumul de aer care intra in motor. daca este pe carburatot cand ai accelerato a ramas ceva deschis in carburator(o clapeta)sau s-a blocat si o inneaca ca ii da prea multa benzina.astea toate in cazul in care este ok scaneea corespunzatoare turatiei motorului(de la bujii/e). dar mai simplu ca sa nu mai strici altceva du-te la un mecanic de scutere din alea si te rezolva.sper.BAFTA!

8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Eu nu pot decat sa-ti dau un sfat, cauta in zona in care locuesti un atelier de reparatii cu specific ''scutere '' acestia iti vor rezolva problema. Pot fi multe cauze, probleme pe motor pentru ca a fost solicitat prea mult sau pe partea electrica.

| emoboy a răspuns:

Pai nu te putem ajuta la probleme pe care o ai roaga un profesionis sa il repare si incearca sa nu mai intri prin noroi cu el nu e facut sa mearga pe acolo.Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am facut si eu, numai ca eram beat si am luat-o prin santul de pe marginea drumului plin cu apa

l-am scos din sunt, cu greu... dupa vreo 5 minute am inceput sa ii dau "pedale"

nimic, nu pornea nu dadea semne stiu ca am tinut frana de spate apasata si l-am ridicat in pozitie verticala pana a curs toata apa din el, apoi dai iar pedale pot sa zic ca dupa 10-20 pedale a pornit si n-a mai avut nimic.

daca ai filtru de aer "sport" probabil a luat apa / noroi prin el, si s-a "transferat" in benzina, in fine... curata-i carburatorul
are un surubel in partea de jos, prevazut cu un furtunas langa el, desfaci un pic surubul, si curge benzina... lasi sa curga pana se opreste (aici nu o sa curga tot rezervorul!) o sa curga max. 200 ml
apoi il repornesti, daca merge, inseamna ca te-am ajutat... daca nu... da-i foc cu benzina ramasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-i benzina si o sa mearga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu problema asta doar ca nu am aintrat in noroi sau ceva de genu', mergeam linistit la vale si cand dau sa accelerez moare.nu mai porneste, mentionez ca e motor 2t, 49cmc, nu stiu daca e pe injectie sau ba, model-aprilia amico, apropo, cand scot bujia o curat o bag la loc porneste sta un pic la relanti si more...si daca il accelerez merge ce merge si dupa aia moare
pls help!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru baiatu care a intrat cu scuterul in noroi problema este la magnetou ti-a intrat noroi acolo desfal curatal si e ca nou

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru baiatu cu scuter in 2t schimbai bujia si merge brici

| valeriu77diablo a răspuns:

Raspunsul e unul simplu: ori il dai la fier vechi si mergi pe jos, ori incerci sa-l repari chiar daca nu mai ai ce sa-i faci si ramai de fraier sau cel mai bine iti cumperi altul la fel de bun ca asta