| anonim_4396 a întrebat:

Am pe volan la masina butoane pentru volum la casetofon, iar casetofonul a fost schimbat, masina avea dela cu CD iar acum are doar cu caseta.
Mai pot face comenzile alea sa mearga?

Dau fundita

>big grin

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Depinde de casetofon. Majoritatea au nevoie de un modul de adaptare la comenzile de pe volan (care este destul de scump), doar cele mai noi avand aceasta functie preinstalata.
Daca tii la functia asta, eu ti-as recomanda sa cumperi un cd player original, vei gasi la dezmembrari sau in anunturile de pe forumurile de specialitate. Daca e vorba de Opelul Astra, incearca pe www.clubopel.com.

7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Am inlocuit un radio casetofon cu un CD si totul oa fost OK. Toate comenzile au ramas aceleasi si nu a fost nici o problema. Depinde de scula pe care o mpntezi pe auto.

| adryano_3550 a răspuns:

Salut.eu am tot opel astra si in urma cu un an am dat jos casetofonul original si am pus cu cd, dar sa mai functioneze comenzile pe volan merge trebuie o centralina si merge doar la casetofoanele sony, ma costat 130e cas plus 80 centralina in italia.bafta

| Incubus a răspuns:

De obicei comenzile sunt digitalizate la cd-uri sincer nu cred si daca sunt si marci diferite...
daca sti despre electr ceva si ai timp si rabdare poti incerca sa dublezi functiile casului cu cele de pe volan(asta inseamna casu sa fie si el digital si fara fata detasabila)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merge mai am incercat eu.Eu am un casetofon de vanzare Sony, fata detasabila caseta si radio si am si comanda volan cine doreste sa cumpere id meu Mihai20070

Răspuns utilizator avertizat
| qwertyde a răspuns:

Da, la masina mea a mers. si eu am facut la fel.( am schibat unul original cu cd cu unul original cu caseta).

| florinel_2041 a răspuns:

Normal pui alt casetofon cu cd