| Muscalu_Ionut_1989 a întrebat:

Am un audi a4 fabricat in 2003 cu 130CP si motor 1.9 si are 75000 de km. este matriculata in Italia stiti cat m-ar costa so matriculez in Romania

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti calcula sinr timbrul de mediu aici: http://static.anaf.ro/......_2013.html
La aceasta se mai adauga ITP, RCA, numerele de circulatie, impozitul anual si rovinieta.

2 răspunsuri:
| Maioru a răspuns:

Trebuie sa urmezi niste pasi:intra pe site-ul ANAF la calculatorul timbrului de mediu si completezi cu anul de fabricatie, data primei inmatriculari, norma de poluare, emisia de co2, carburantul utilizat si afli taxa apoi traduci actele,faci RAR,asigurare, platesti impozit la primaria de domiciliu, o chitanta CEC, o chitanta BCR, si dupa ce ai urmat acesti pasi platesti numerele la politie dupa care cumperi rovinieta si cam gata de drum.In afara de taxa pe care ti-am spus cum o afli te mai costa cam 200 euro.Acum socoteste singur. Sper ca te-am ajutat.O zi buna!

| Adikis a răspuns:

In primul rand masina ta nu are 75.000 km ci in jur de dublu cel putin! Iti spun asta din experienta! In ceea-ce priveste inmatriculatul, trebuie sa te uiti si la emisia de Co2. Am un passat tot asa 2003, 1.9 TDI, 130 cp, si cu emisie de 159 co2, ma costa in jur de 900-1000 euro taxa. Uita-te in actele masinii si aflii de acolo.