| anonim_4396 a întrebat:

Am un golf 4 si nu am boxe la usile din spate. Intrebarea este daca sunt trase cabluri prin usi din fabrica in caz ca vreau sa imi pun boxe. In caz contrar un electrician stie sa faca asta? Multumesc

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Din experientele mele din trecut cu Golf 4/Bora, nu exista trase acele cabluri daca nu exista si boxe pe spate.

Acum ce e drept, am intalnit pe Passat cablurile respective trase, desi nu avea difuzoare pe spate.

Si da, un electrician stie sa faca asta, ba chiar o poti face si tu, doar ca ai nevoie de ceva rabdare si de unele scule sa poti desface elementele din interior astfel incat sa poti trage cablurile.
Nu e mare filozofie, trebuie doar putina indemanare si inspiratie astfel incat sa faci cablajul si sa stii unde vine fiecare fir conectat, sunt 4fire in total, cate doua pentru fiecare portiera din spate, odata ajuns in portiera ele pot fi ramificate daca vrei sa adaugi si cate un tweeter separat.
E foarte simplu, ai nevoie de aproximativ 6m de cablu pentru difuzoare, un pachet de mufe iso, pentru a extrage pinii necesari,
costul nu depaseste 30 de lei. Putin mai greu este ca vei avea nevoie de un letcon/pistol de lipit, si ceva fludor, tuburi termocontractabile sa iasa treaba buna, eventual banda panzata pentru a le izola.
Dar eventual poti merge la un electrician si cu 100 de lei ar trebui sa te rezolve cu tot cu trasul cablurilor prin masina.

5 răspunsuri:
| ElSueno a răspuns:

Poti sa-ti pui boxe chiar daca nu sunt trase cablurile, o sa ti le traga un electrician, dar probabil ca o sa ti le puna in spate la luneta ci nu pe usi.

Bula
| Bula a răspuns:

Pe usiledin spate nu este indicata montarea boxelor, fiindca creaza disconfort si distrage puternic atentia.

| Vlad_Alex_2000_AMnm a răspuns:

Taci e

| Rares1012 a răspuns (pentru OldSoul):

Imi poti explica te rog cum pot sa leg Tweeterele la boxe, doar leg + la + si - - sau mai este ceva?

| OldSoul a răspuns (pentru Rares1012):

Da, + la + si - la -. De fabrica asa sunt legate.