| MarioDePeTPU a întrebat:

Salut! Am un golf 5, si vreau sa ii pun boxe pe spate(nu are de fabrica)
Am cumparat boxe,player si tot
Intrebarea mea este urmatoarea,care este traseul pe unde ajung cu cablurile in portierele din spate?
Si din player, din ce mufe ma leg?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Banuiesc (nu sunt sigur) ca Golf 5 are din fabrica mufe de tip ISO, care sunt foarte simple: una este cu firele de alimentare si alte comenzi 12V (cea cu siguranta in partea de jos), iar cealalta mufa este cu cele 4 iesiri pentru boxe (si are siguranta de plastic pe mijloc). Deci asta este mufa care pleaca inclusiv spre difuzoarele din spate, dar trebuie sa verifici daca ai firele trase pana in portiere, sau va trebui sa le tragi tu.
Iti las o schema cu pinii acestor mufe ISO: https://upload.wikimedia.org/......pinout.svg

Cand pui un player aftermarket, acesta are ori conectoare ISO direct pe el, ori o mufa proprie, in care se baga un adaptor cu mufe ISO, pe care il bagi in mufele masinii (mufele care erau conectate la playerul original). Ai grija cu aceste adaptoare, de foarte multe ori a fost nevoie sa le modific conexiunile, ca nu mergea fiecare fir unde trebuia.
Deci, poate ar fi mai bine sa apelezi la un cunoscator car-audio, ca sa fii sigur ca totul este ok.

Uite si un exemplu de adaptor, din asta aveam eu la Kenwood: https://www.emag.ro/......DR461LMBM/

L-am folosit pe Opel, si a fost nevoie sa-l reconfigurez, pentru ca firele din mufa boxelor erau trase aiurea, iar la alimentare, Opel are firele de + permanent si + intermitent, inversate, fata de restul masinilor. Deci a fost nevoie de experienta in domeniu.

| DonMoldo a răspuns:

Sunt tutoriale pe net ogramada dar mai intai o sa ti trebuiasca niste 'scule' profi sunt undeva la 150 200 lei

| MarioDePeTPU explică (pentru DonMoldo):

Am intrebat strict pe unde trag firele si de unde ma leg, am toate cunostintele si sculele in afara de ceea ce am intrebat

| KovacsB a răspuns (pentru MarioDePeTPU):

Daca ai sculele si cunostintele trebuie sa fii retardat mintal sa nu stii pe unde sa tragi firele, nu te mai da mare ca nu este cazul, si un copil de 5 ani stie sa traga doua fire si unde sa se conecteze la un player unde scrie cu litere pentru orbi front, rear si left, right.

| DonMoldo a răspuns (pentru MarioDePeTPU):

Pai daca ai cunostinte la ce mai pui intrebarea