| ThiPaRu a întrebat:

Am un Honda CBR 600 R, nu stie cineva pozitiile la robinetul de la benzina? cum este pornit cum e rezerva cum e oprit...

Răspuns Câştigător
| Roby67 a răspuns:

In sus = Rezerva, in mijloc = Inchis, in jos = Deschis
PS. Nu esti singurul de la care am auzit intrebarea asta, de regula sunt aceia care au cumparat un motor revopsit si nu se mai recunosc initialele.
PPS. Condu atent

3 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Daca are doar 2 pozitii atunci cu siguranta este exact ca la robinetii de apa. Daca "cheita" de care intorci este in sensul in care trebuie sa curga benzina atunci este deschis iar daca este la 90 de grade, perpendicular cu corpul robinetului atunci este inchis.

| zetmada86 a răspuns:

Scoti furtunul din robinet si vezi si tu in ce pozitie curge si in care nu, cu rezerva, golesti rezervorul si pui doar putina benzina si in ce pozitie curge, acolo e pe rezerva si a doua pozitie in care curge e pe normal, deci mai intai stabilesti cele doua pozitii cu rezervorul mai plin, apoi pe cea de rezerva cu putina benzina