| PASCAALY a întrebat:

Am un scuter malaguti f15 si nu stiu cum sa dau jos roata de pe spate, am desfacut surubu si am tras de ia dar nu iese

4 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

În mod normal nu iese din cauza arătată de Călin mai sus, dar mai poate fi din cauza tobei... E şi un dram de siguranţă în treba asta, să nu-ţi fure nimeni roata, sau să aibă mai mult de lucru. Toba e fixată sub motor cu un colier, şi undeva mai în spate, lângă roată, cu un şurub. Desfă-l pe ăla şi suceşte toba în afară (fără a slăbi colierul. cedează atâta) şi atunci vei putea scoate roata...

| viotedy a răspuns:

Misc-o usor stanga-dreapta sau bate putin in cauciuc cu ceva de lemn.Trebuie sa iasa, acolo pe ax are o pana metalica, daca, cade cand scoti roata, o pui la loc in locasul ei.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Daca ai saboti pe spate cauta sa demontezi si cablul de la frana, poate au facut "umar"sbotii pe tambur! Ia si niste spray, antirugina, ai rugina multa pe ax! Ajuta-te de un levier la 90° intre roata si reductor, usor, usor cu el si tebuie sa iasa! Bafta!

| PASCAALY explică:

Toba am luat-o jos