| anonim_4396 a întrebat:

Am un stres si o frica teribila de examenul auto pe partea de traseu.
Acum 2 luni aproximativ am avut de dat traseul. Am fost cel mai sigur om dintre toti, eram cel mai linistit cel mai calculat si stiam tot ce trebuie sa fac, fiecare particica de drum.
Am urmat sa dau traseul s-o urcat politistul, l-am salutat politicos (nu m-o bagat in seama dar nu contează) si am pornit timp de 15 minute am condus in limita normală am oprit fara bruscaturi nu mi-o facut motorul urat nu am intrat fara sa ma asigur am facut stopurile. Ultimele 5 minute politistul a coborât fata pe telefon si se juca sau dadea scroll pe Facebook.
Aici s-a intamplat nenorocirea, eram pe un drum cu 2 benzi, eram pe banda 1 si aveam obstacol alta masina pe aceeasi banda. Am observat am dat sa semnalizez, m-am uitat in amandoua oglinzi si am vazut o masina abia la 30-35 metri. Si am zis nu are rost ca e departe. Am dat sa schimb banda si dintr-o data tresare politistul si pune frana brusc si spune,, Ce faci?,, si eu acolo am impietrit, o zis sa o trag mai încolo si de la socul ce mi-o dat stiam ca e gata si 100% nu din vina mea sa trag masina mai încolo, si cand sa pornesc mi-o murit motorul. O zis după,, lasa aici,, o pus pe avarii si o zis asa calm,, interventia examinatorului in timpul traseului ai luat puncte maxime picat in spate,, si eu acolo aveam soc credeam ca am luat sau ceva gen era imposibil sa ma fi oprit din asta.
Si ne aflăm azi 19.06. 2020 ora 2:44 acele imagini tot imi apar in minte, acea nedreptate si nu pot dormi, ca in 30 luna asta am din nou examen. Simt asa in piept lucruri si in cap si jur... nu sunt o fire stresata deloc. Dar cand am vazut ca in momentele dragi si cand stii ca nu esti nebun si mergi frumos ti se taie aripile m-am descurajat tot si chiar simt problema asta rau. Nici la examene la scoala n-am simtit asta niciun pic, dar aici... mi dezastru in piept si creier. Ce pot face?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Linisteste-te,nu e sfarsitul lumii. E doar un examen.

| ruddy a răspuns:

Nu conteaza ce politist iti urca in masina, ca ii figurant sau nu, tu find la inceput, mergi incet, dale prioritate, chiar daca ai avea teoretic timp sa faci miscare, mai bine sa iti zica politistul hai odata ( fara sa scada puncte), decat sa iti puna frana, sau sa iti traga de volan.