| AnnAnonymous a întrebat:

ce parere aveti despre violenta in trafic? mi s-a intamplat acum cateva minute. eram cu un scuter si am vrut sa ies in trafic, nu m-am asigurat,si nu am putut vedea nimic in partea stanga deoarece erau masini si nu se vedea,am crezut ca nu vine masina si am luat-o sa ies in trafic, cand am fost in drum, a coborat cu masina un, tzigan" si era cam aproape de mine, era sa ma loveasca, dar mai era cam 1 metru distanta de mine si el. eu am mers pe banda dreapta pe care voiam sa urc in sus, cand am ajuns in capatul strazii aud clanxoane. ma uit in oglinda si era masina lui, s-a intors dupa mine. tot mi-a zis sa trag pe dreapta, si apoi mia taiat calea, si m-a oprit, a inceput sa imi zica ca dc nu mam asigurat, ca daca ma lovea facea puscarie etc. si a avut un limbaj cam indecent. eu i-am zis ca nu am vazut ca vine, si nu eram atent..sa dat jos din masina, si a inceput sa imi dea un pumn... noroc ca aveam casca, ca daca nu era mai grav. pe urma a zis ca daca imi da una ma lasa acolo..si tot comentand a urcat in masina si a intors inapoi, sia continuat drumu. mentionez ca dejeaba sunam la politie, pentru ca nu am permis pentru scutere sub 49 cm si actele nu erau la mine. ce parere aveti?

21 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Un lucru faceam la faza aia, ma bagam cu scuterul pe unde stiu ca masina aluia nu mergea, dupa tine sigur nu venea la o asemenea faza, vezi ca nu toti sunt asa, normal cand tai calea sau iesi asa de-aiurea oamenii te clacsoneaza, animalele vin si te impung, true story, data viitoare iesi cu scuterul cand ai permis si atunci reclama-l la politie pe cel ce s-a luat de tinewinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Violenta nu e un raspuns la nimic, dar o cam meritai in cazul de fata. Tu ai fost un pericol public, omul te omora si te avea pe constiinta toata viata, si toate astea doar din prostia ta, cred si eu ca si a iesit din pepeni.

Si daca nu ai permis si nu esti in stare sa conduci de ce dracu nu stai acasa? Il condamni pe ala ca s-a enervat cand tu ai comis o infractiune? pai se pare ca pe unii romanii doar cu forta ii disciplinezi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca tu nu te descurci cu un scuter, sa ii asiguri 50cm in trafic, aia ce conduc Sprintere lungi, care din unele unghiuri nu se pot asigura (nu vad nimic din cauza geamurilor mici), cum se descurca?
Cat despre violenta in trafic, nu sunt prea speriat, ca de regula eu sunt ala corect, care intimideaza cand ceilalti gresesc. Nu sar la pumni, dar am obiceiul sa ma fac ca nu sunt atent, cand imi taie unul calea, pana opresc la cel mult o palma de el. Cand fac o greseala mi-o asum, si dau avarii. Se mai intampla sa ma trezesc cu cate unul dupa mine cu flashuri dupa ce 'fur' cate un giratoriu, dar stiind ca o fac in asa fel incat sa nu incomodez pe nimeni, stiu ca sunt doar frustrati, si incep si eu sa-i sicanez.

| K0sti a răspuns:

Vina e a ta, omu' avea dreptate! Comportamentul insa nu-l aprob!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sunt de parere ca habar n-ai sa conduci, nu ai dreptul sa conduci si era sa produci o tragedie familiei tale. Ca bonus patai si constiinta tiganului (desi ma indoiesc ca are asa ceva)

| FemeiaPisică a răspuns:

Țiganul tot țigan este și dacă conduce. Trebuia să te asiguri, data viitoare nu mai pleca de pe loc dacă nu este sigur.
Nu trebuia să te urmărească, dar cum le place să facă țigănie. Merita să îi dai o cască în gură să nu mai sară la bătaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare atentie in trafic. Daca nu poti vedea cine vine dintr-o parte anume, inaintezi f incet pana vezi daca e liber. Pentru ca oricine s-ar enerva daca apari asa din senin in calea lui. E in joc viata ta si a celui ce te loveste. E chestia ca ramane cu cinstiinta incarcata daca te nenoroceste pe viata. Nu sunt pentru violenta dar si tu te-ai enerva dac ai fi fost in situatia cand cineva iti apare brusc in cale.

| AnnAnonymous explică (pentru anonim_4396):

Cel putin acum sunt socat. ma simt ciudat. nu mai vreau sa aud de volan sau scuter o vreme... poate pentru totdeauna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnnAnonymous):

Nici eu.Ca si tine, m-am urcat pe scuter, am vrut sa plec si din urma era sa ma agate unul cu masina.Eram deja aproape de banda cand ala avenit cu viteza mare si a franat langa mine.Trebuia sa ma uit in urma si sa-l las dreacu sa treaca.Nu l-am observat.Cand pleci cu scuterul sau alt mijloc de transport, trebuie sa stai cu gandul numai la trafic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o tara civilizata te-ar fi evitat si s-ar fi bucurat ca ai scapat teafar.

| AnnAnonymous explică (pentru anonim_4396):

Problema nu e de evitat, ca nu a fost distanta chiar asa mica incat sa ma loveasca, am apucat sa ajung pe banda mea.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Intro tara civilizata nu s ar conduce fara permis

| AnnAnonymous explică (pentru AnnAnonymous):

Acel om sta la mine in cartier, intreabarea e : daca ma mai vede pe strada, cu sau fara motor, se va mai lega de mine? asa fara sa ii zic nimic, doar pentru ce s-a intamplat?

| FatUglyVirgin a răspuns:

Tu trebuie sa fii primul care da daca cineva se apropie de tinewinking atat

| darrio2007 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

`ai lasa-ma! Ce e asta? Incitare la violenta?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru darrio2007):

Nu, asa eviti sa-ti iei pumni in gura.

| darrio2007 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Nu poti evita asta decat prin fuga.Dar trebuie sa fii iute de picior.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru darrio2007):

Sau sa-i dai una de-l lasi culcat.

| darrio2007 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Daca nu esti tu deja culcat.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Poate vrea sa vorbeasca cu tine

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Nu ma mira raspunsurile, chiar deloc, tu n-ai ce cauta pe strada fara permis de conducere, poate cu bicicleta, dar aia-i Romania, o tara in care domneste legea junglei! Greseala a fost a celui de la volan ca n-a chemat "militia", am avut o intamplare aici in cizma cu doi tineri pe un scuter, ii depasisem in trafic, am smnalizat ca urma sa intru in curtea unui magazin, cu toate ca eram mult in fata lor ei totusi m-au depasit pe dreapta. M-am enervat pentru semnul obscen facut de unul dintre ei, n-am mai intrat in curtea magazinului si m-am luat dupa ei apoi la o intersectie i-am blocat cu scuter cu tot si am chemat Politia. Nu aveau permis, nu aveau asigurare, nu aveau verificare tehnica. Totalul aventurii lor, scuterul sechestrat, amenda de 560 euro, transport scuter 70 euro, plus o interdictie pentru obtinere permisului de conducere! Peste toate astea mai erau si romani! Semnele si prostia se platesc cu bani grei, acolo unde domneste legea! (Cum sa sari sa-i iei la bataie pe politisti, cum am vazut azi pe un canal tv din Romania? Aici nu apuci sa iesi din masina ca te-au si mancat!) Sa fiti sanatosi si calmi la volan, cat despre violenta in trafic, aici in Italia nici nu poate fi vorba.