| cgeorge1993 a întrebat:

Amenda de rovinieta dupa ce am vandut autoturismul. ieri am primit de la cnadnr o amenda de rovinieta pentru un autoturism pe care l-am vandut in 04.11. 2014 mentionez ca am contract de vanzare-cumparare si copie certificat fiscal. am sunat la cei de la cnadnr mi-au spus sa ii dau in judecata ( sa contest amenda ). careva dintre voi care a mai patit acest lucru si cum sau rezolvat problemele

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa depui o plangere contraventionala la judecatorie, in termen de maximum 15 zile de la data primirii procesului verbal de contraventie. La cerere anexezi o copie de pe contractul de vanzare-cumparare.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cam asta trebuie sa faci, faci o contestatie la amenda si pe urma te chinui sa demostrezi ca ai vandut masina. s ar putea sa te coste contestatia mai mult decat amenda in final

Asta e riscul daca nu l ai obligat pe vanzator sa inmatriculeze masina pe numele lui...

| cgeorge1993 explică:

Revin si dau un raspuns pentru cei ce au patit la fel. eu am reusit sa castig pocesul cu cei de la CNADNR am depus plangere contraventionala la judecatorie care ma costa in jur de 20/30 lei nu mai stiu exact plus drumul si o zi pieruta arupa un an am primit hotarare definitiva in favoarea mea deci daca este la prima abatere de genul aveti 99% sanse sa nu platiti amenda