| nda a întrebat:

Am uitat sa-mi platesc rovinieta care mi-a expirat in data de 12.02.17 si am circulat de mai multe ori in ultimele 4 zile pe un drum unde e montata o camera pentru rovinieta.
Trebuie sa primesc o amenda. Intrebarea mea e urmatoare:
Masina nu e pe numele meu, ci pe fostul proprietar care mi-a vandut-o si nu am facut decat contract de vanzare cumparare. Dar e trecuta pe mine la primarie. Deci cui ii vine amenda acasa, mie sau lui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda o s-o primeasca proprietarul masinii.
Conform OG 15/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal se comunică contravenientului în termen de cel mult două luni de la data constatării contravenţiei, interval pentru care nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenţiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelaşi vehicul."

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vine fostului proprietar... si s ar putea sa ii vina mai mult de 1 amenda

| nda explică (pentru suntserios):

M-am interesat pe net si cica nu poti primi decat o amenda pe luna pentru rovinieta.

| mihai69 a răspuns:

O să-i vină lui. Ăștia nu au contract cu ANAF-ul, să știe cine plătește impozit pe mașină, ci cu DRCIV, unde (încă) apare înregistrată pe numele din talon (vechiul proprietar).
Să vezi felicitări ce-ți iei de la el!

| RovinietaDotOnline a răspuns:

Proprietarului din acte - certificat de inmatriculare - o sa-i vina amenda.
noul termen e de 4 luni.