| anonimbuc21 a întrebat:

Aproximativ cât ar fi manopera sa-mi schimbe un compresor ac la opel h?

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu suni la un service sa intrebi? De fapt, suna la 3-4 serivce-uri din zona ta si compara preturile.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am platit 150 de lei manopera pentru golire instalatie, test UV, inlocuire garnituri la o simpla imbinare, si umplere AC. Totalul a fost 263 de lei, cu manopera, 310gr freon, ulei AC, agent UV si garnituri.
Pentru un schimb de compresor as zice vreo 300 de ron manopera, la care se adauga celelalte materiale care pot interveni: curea, garnituri, freon, ulei, agent UV, presostat, etc.
Daca ai instalatia goala, poti merge la un mecanic de cartier sa schimbe compresorul, nu e nevoie de service, si rezolvi poate si cu 50 de lei, apoi mergi la service pentru test instalatie si umplere cu freon.
Eu sunt mecanic "de cartier", dar pentru treaba asta m-am dus la service, pentru ca aveam mult freon in instalatie (420gr a iesit pe aparat), era pacat sa ii dau drumul pentru schimbarea garniturilor, apoi sa il platesc pe tot (745gr). Plus ca gazul ala e poluant.
La service-ul la care am fost eu, costa doar 20 de lei 100gr de freon. La alte service-uri e 30 de lei 100gr.

| Panamax a răspuns:

Nu ai de unde sa stii ca este defect compresorul pana nu il pune pe aparatul de incarcat freon sa vada ce presiune face.
Pot fi multe cauze daca nu porneste