| ViviC a întrebat:

Salut! Stie cineva cat este manopera pentru inlocuit motor opel vectra 1.9 cdti?

9 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ținând cont de anul de fabricație, recomandat este cumpărarea unei alte mașini, aceleași model, același motor dorit a se schimba.
Motor, manoperă, înscrierea în circulație, RAR, la un model 10 ani+, nu se justifică financiar o înlocuire de motor, în loc de a cumpăra altă mașină.
Ultima Vectra construită a fost în 2009, deci în urmă cu peste 12 ani în urmă.
Iar, ultima Vectra a avut motoare diesel de la Fiat.

| Simpatic a răspuns (pentru romeo78):

Pai el a spus de manopera, din asta denota ca are deja motorul, poate a primit motorul gratis sau il avea si atunci merita manopera.
Daca nu are nici motorul si mai trebuiasca si manopera, atunci da nu merita pentru ca face mai mult decat masina in sine totalul.

| romeo78 a răspuns (pentru Simpatic):

Indiferent, este o investiție inutilă.
Chiar dacă are un motor, cine îi garantează că este un motor bun?
Plus, dacă are motor pe benzină și îl schimbă cu unul pe motorină trebuie să schimbe suspensia față, sistemul de frânare verificat. Motorul pe motorină este mult mai greu decât unul pe benzină. Și, se va trezi cu mașina în bot.

| Simpatic a răspuns (pentru romeo78):

Poate sunteti mecanic poate nu, dar la faza ca motorul pe benzina este mai greu decat unul diesel va contrazic, asta daca luam doua motorizari la aceeasi marca si aceeasi cilindree nu are cum motorul pe benzina care are mai putine interne decat cel pe diesel sa fie mai greu.
Daca v-ati referit strict la modelul userului de mai sus si anume opel vectra afirm ca nu stiu ce fel de greutate are.
In final aveti dreptate nu merita sa schimbi un motor pentru ca pretul sau plus manopera te costa mai mult decat masina in sine.

| romeo78 a răspuns (pentru Simpatic):

Ați înțeles greșit. Eu am scris despre motorul diesel că este mai greu, nu despre cel despre benzină.
Iar, greutatea nu este dată doar de piesele componente ale motorului, este dată în principal de greutatea blocului motor. Diferența este dată de materialul folosit la producerea blocului motor.

| Simpatic a răspuns (pentru romeo78):

Da, scuze asa este, ati scris ca dieselul e mai greu!

| romeo78 a răspuns (pentru Simpatic):

E în regulă. Nu sunt mecanic auto, dar am "mâncat pe pâine" tot ce înseamnă mecanică auto, istoria automobilului etc.

| Simpatic a răspuns (pentru romeo78):

winking

| DaniTDCI a răspuns:

Depinde de anul fabricatiei, de mecanic etc.