| 12367800 a întrebat:

Aş vrea sa stiu daca este posibil ca o motocicleta de 250cc sa o trec in certificat de 125cc? Si daca este posibil cum ar trebuie sa procedez!

Răspuns Câştigător
| Ţîrdea_Adrian_1995 a răspuns:

Legal nu e posibil. Una din variante ar fi să ai o cunoștință sau să dai ceva. O altă variantă, deși e foarte complicată e să găsești un set de 125 pe care să-l pui pe ea doar pentru probe iar apoi să îl pui înapoi pe al tău. Sau poți să declari ca e de 125, ni sta nimeni să-ți desfacă motorul si sa măsoare cu sublerul

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal in niciun caz... poate daca vrei sa fii acuzat de fals in acte, uz de fals, conducere cu permis neadecvat categoriei

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ceri 2 certificate de 125 in loc de unu de 250 si ai rezolvat.

| PeFuga a răspuns:

Nu este legal ce vrei tu sa faci. Deci nu! Mai bine schimbi motocicleta...

| 12367800 explică:

Stiu ca nu-i legal! Dar as vrea pentru 16 ani deoarece nu vreau sa imi iau ceva de 125cc in 2 timpi, deoarece mi se pare un consum mare!

| suntserios a răspuns (pentru 12367800):

Si daca stii ca nu e legal de ce insisti sa capeti un dosar penal la 16 ani?

| 12367800 explică (pentru suntserios):

Dupa ce ii inmatriculata de 125cc crezi ca poliţistu stie ce motor are?

| suntserios a răspuns (pentru 12367800):

Si tu crezi ca certificatul ala de inmatriculare fals cat te tine... pana faci itp ul, pana cineva se prinde ca seria e falsificata, pana dai de vreun control RAR samd...

| 12367800 explică:

Ai dreptate, in 2 ani eu sper sa nu dau de ei! Dar tu daca ai motor, zi-mi te rog de cate ori tea oprit RAR?

| suntserios a răspuns (pentru 12367800):

Eu inteleg ca tu tot cauti explicatii si daca, si daca nu si speri si nu speri, daca te opreste, daca nu opreste.

Eu ti am zis toate riscurile la care te supui.

Daca tu crezi ca merita sa ai o condamnare penala pentru fals, uz de fals, conducere faca permis si anularea categoriilor pe care le ai... sau mai rau sa fii adunat cu farasul de pe jos pentru ca nu ai avut rabdare 2 ani sa te spargi in figuri cu o motocicleta mai puternica e doar alegerea ta...

| 12367800 explică:

Nu ca sa ma dau in figuri daca iti iei una 125cc 2timpi consuma foarte mult parerea mea si dupa mine cred ca nu ii foarte mare diferenta intre 125cc 2timpi si 250cc la viteza ma refer! Si mersi oricum de sfaturi!