| Mirceadumb a întrebat:

Atunci cand virezi la stanga intr-o intersectie iti pastrezi banda iar cand virezi la dreapta iti poti alege ce banda vrei tu?

2 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Intotdeauna iti pastrezi banda pe care vrei sa faci manevra.
Citeste in cartea de legislatie, daca virezi la stanga, te incadrezi pe banda de langa axul drumului, inainte pe mijloc, si la dreapta, la dreata.
Uneori, in intersectii cu doua benzi, te incadrezi pe cea din stanga pentru a vira la stanga si pe cea din dreapta pentru a merge inainte sau la dreapta.
Mai bine cauta intr-o carte de legislatie, la ora asta nu sunt sigur daca am zis bine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand virezi la dreapta esti obligat sa folosesti banda 1, cu exceptia intersectiilor in care se vireaza la dreapta de pe mai multe benzi. In acest caz, tii banda pe care ai fost, numarand de la dreapta la stanga cand faci dreapta, si de la stanga la dreapta cand virezi la stanga.